avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate doru1310

Activitate doru1310

Răspuns la discuția Contributii asigurari sociale
cred ca 15% sau asa ceva,platesc 230 lei pe trimestru
buna ziua,va rog sa imi spuneti daca am o intreprindere individuala si platesc trimestrial contributii asigurari sociale,asta inseamna ca beneficiez de asigurare medicala,si am si contributie la fondul de pensii?
ce trebuie sa fac pentru a intra in posesia cardului de sanatate?
Multumesc
Discuție Abuz pe OLX?
Buna ziua
Ma numesc Emil Dorel, si vreau sa va relatez urmatorul aspect:
Sunt un utilizator al site-ului OLX,in sensul ca postez anunturi de vanzare pe acest site destul de des.Intr-una din zile deschid contul si imi apare mesajul ca am contul restrictionat deoarece folosesc mai multe conturi OlX, si mi se arata contul meu si inca unul si mi se spune sa imi aleg contul cu care vreau sa continui.Am ales contul meu si bine mersi mi-am vazut de treaba.
Dupa un timp situatia se repeta de inca cateva ori pana cand mi se spune ,prin e-mail ,sa imi fac alt cont ca cel pe care il am nu mai pot s ail folosesc,in conditiile in care am acel cont de cativa ani,am platit anunturi am aplicatia pe telefon ma loghez cu adresa de e-mail, etc.
Si acum partea care ma intriga cel mai mult este urmatoarea : pot sa vada IP-ul calculatorului sau telefonuli de pe care ma loghez?Daca da, este acest lucru legal sau nu.Si pentru a sustine ceea ce spun va relatez urmatoarea intamplare: avand descarcata aplicatia pe telefon intr-o zi am lasat un prieten sa intre de telefonul meu pe contul lui sa verifice anunturile.Rezultatul? A doua zi am avut amandoi conturile blocate si acuzati ca folosim mai multe conturi.
Itrebarea este de unde au stiut ca si-a accesat contul de pe telefonul meu ,eu folosind internetul care il am la abonament.Mi s-a parut suspect sa poata identifica dispozitivul de pe care s-a logat
Va multumesc pentru ca ati avut rabdare sa cititi acest mesaj
am nevoie de o informatie.
In cazul cumpararii unui autoturism second hand inmatriculat in Romania,la prima inmatriculare in Romania masina fiind inmatriculata autoutilitara iar ulterior a fost tranformat la RAR in autoturism, eu cumparand aceasta masina trebuie sa platesc diferenta la timbrul de mediu sau nu?
Va multumesc
ma intereseaza daca este adevarat ca pot se obtine la permis categoria B o subcategorie pentru a tracta o remorca si pentru care nu se da examen,fiind nevoie doar de o adeverinta de la o scoala de soferi cu care merg la politie si primesc aceasta subcategorie?
va multumesc
Răspuns la discuția mostenire
nu s-a dezbatut nimic,s-a vandut pur si simplu
Discuție mostenire
Discuție lichidare srl
am o firma care a fost dizolvata de o hotarare judecatoreasca.acum mi s-a dat un lichidator din oficiu care imi cere sa-i depun toate actele firmei.din ultima balanta reiese ca am in casa .. ron iar in banca .. ron.problema e ca in banca nu mai sunt acesti bani ei fiind scosi in noiembrie 2005 dar nu stiu ce s-a intamplat cu extrasul de cont ca nu a fost inregistrat de contabil.lichidatorul imi cere sa depun acesti bani la el.intrebarea mea este daca e normal sa-mi ceara acest lucru.trebuie sa depun acesti bani sa dispuna el de ei cum vrea si mai ales ca nu dispun de acesti bani.