avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1829 soluții astăzi
Forum Activitate poiana teiului

Activitate poiana teiului

un elev a lovit alt eleesv, in pauza, profesorul de serviciu a intervenit. parintele elevului lovit cere daune morale de 10 000 ron profesorului pe baza unui articol din noul cod civilSe poate?.
Legea 128/1997 in art. 139 alin 1 prevede ca ca profesorii care au activat in alte sectoare de activitate dar inscrise pe diplome sa le fie recunoscute drepturile de vechime ca si in invatamant.Eu am lucrat in agricultura ca inginer agonom.
Am primit diferentele salariale pentru trei ani anteriori ca dispozitie a ISJ Iasi.
Totodata sa recomandat sa dau in judecata scoala pentru a primi diferentele pentru 10 ani anteriori. Va rog sa ma consiliati in acest est sens. Multumesc!
Eu trebuia sa primesc acest salariu de incadrare (1840 Ron) din 2004. Nu a fost asa. Abia dupa demersuri la Isj audit sunt salarizat astfel din dec. 2014. Tot atunci s-a atabilit ca pot primi diferentele (anterior 1740 Ron fata de 1840 actual) pe 3 ani anterior(2014-2012) iar pentru alti 7 anteriori (2011-2004) doar prin actionare in judecata a scolii. Exista un act normativ in acest caz? Multumesc frumos!
Sunt profesor titular. Am lucrat 11 ani in productie dupa care 23 ani in invatamant (lucrez si acum). La salariul de incadrare s-a tinut cont doar de anii din invatamant. Dupa demersuri la ISJ s-a luat in calcul si cei 11 ani din productie fiindca erau in specialitatea de pe diploma si sa stabilit sa primesc diferentele pe ultimii trei ani calendaristici (2012-2013-2014). Mentionez ca revenirea s-a facut din dec. 2014.
Pentru a castiga drepturile banesti din aceste diferente pentru anii anteriori lui 2012 am fost sfatuit sa dau in judecata scoala, doar pana la maxim 10 ani (cu tot cu cei 3).
Care este adevarul si cumtrebuie sa procedez?
Multumesc anticipat!:

Sunt femeie. nascuta in 12.04.1957. Conform legii ies la pensie pentru limita de varsta in ianuarie 2018. Am 2 copii. Mai exista reducere de limita sau alte facilitati?
Multumeac! O sa ma informez mai exact.
La parterul blocului vrea un proprietar sa deschida in spatiul sau o activitate non-stop care include bar si pacanele. Trebuie sa ceara si acordul locatarilor? Nu are nevoie de acordul tuturor locatarilor pentru autorizatia de functionare? Multumesc!
Completez. Era deja bar cu program normal. pentru schimbarea activitatii (+pacanele+non stop) nu trebuie un nou acord cu proprietarii?
Discuție Pensionare
Sunt nascuta in 12.04.1957 si am lucrat 20 de ani. Cand ma pot pensiona?
Multumesc!






Multumesc mult!
Legalizarea la notar, cred.
Trebuie sa ma duc si la Primarie pt. inregistrare pe numele meu a terenului si constructiei primite prin hotarare?
Am primit sentinta civila prin care instanta a consfintit partajul succesoral ca urmare a unei tranzactii intre noi (2 mostenitori directi) printr-o hotarare de expedient in 29.01.2013. Au trecut demult cele 15 zile si nu s-a facut recurs de parat.
Trebuie sa ne ducem la judecatorie pentru a cere sa devina executorie (sau alte motive legale) ?
Pe rand sau amandoi odata?
Daca da ce trebuie sa prezentam? :(