avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere la judecator pentru ca hotararea definitiva in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere la judecator pentru ca hotararea definitiva in partaj succesoral sa devina executorie?

Am primit sentinta civila prin care instanta a consfintit partajul succesoral ca urmare a unei tranzactii intre noi (2 mostenitori directi) printr-o hotarare de expedient in 29.01.2013. Au trecut demult cele 15 zile si nu s-a facut recurs de parat.
Trebuie sa ne ducem la judecatorie pentru a cere sa devina executorie (sau alte motive legale) ?
Pe rand sau amandoi odata?
Daca da ce trebuie sa prezentam? :(
Cel mai recent răspuns: poiana teiului , utilizator 23:27, 23 Martie 2013
Trebuie doar sa legalizati mai multe exemplare din sentinta .Nu se mai investesc cu formula executorie hotararile judecatoresti dupa intrarea in vigoare a noului cod civil.
Multumesc mult!
Legalizarea la notar, cred.
Trebuie sa ma duc si la Primarie pt. inregistrare pe numele meu a terenului si constructiei primite prin hotarare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj bunuri comuna Gina129 Gina129 Buna yiua, Ma aflu in partaj cu fostul sot, procesul de partaj este inceput din august 2009, suntem amandoi de acord sa incheim o tranyactie in care se ... (vezi toată discuția)
Plata drepturilor la pensie in urma unei hotarari judecatoresti silviaRadu54 silviaRadu54 Printr-o hotarare judecatoresca ramasa definitiva in urma recursului am castigat drepturi restante la pensie din anul 2012. 1. Cum trebuie sa procedez? 2. ... (vezi toată discuția)
Incheiere ? magyari magyari Am intentat un proces la inceputul anului 2008. Am castigat in prima instanta ( Tribunal ), dupa care am avut de asteptat peste 6 luni de la data admiterii ... (vezi toată discuția)