Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere la judecator pentru ca hotararea definitiva in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere la judecator pentru ca hotararea definitiva in partaj succesoral sa devina executorie?

Am primit sentinta civila prin care instanta a consfintit partajul succesoral ca urmare a unei tranzactii intre noi (2 mostenitori directi) printr-o hotarare de expedient in 29.01.2013. Au trecut demult cele 15 zile si nu s-a facut recurs de parat.
Trebuie sa ne ducem la judecatorie pentru a cere sa devina executorie (sau alte motive legale) ?
Pe rand sau amandoi odata?
Daca da ce trebuie sa prezentam? :(
Trebuie doar sa legalizati mai multe exemplare din sentinta .Nu se mai investesc cu formula executorie hotararile judecatoresti dupa intrarea in vigoare a noului cod civil.
Multumesc mult!
Legalizarea la notar, cred.
Trebuie sa ma duc si la Primarie pt. inregistrare pe numele meu a terenului si constructiei primite prin hotarare?