avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate ionutz_vali1983

Activitate ionutz_vali1983

Prin ce lege contabilii de primarii sunt obligati sa prezinte alaturat ordinului de plata si facturile care se deconteaza la Trezorerie. Pun acesta intrebare deoarece la unele Trezorerii se cere prezentarea facturilor, iar la alte trezorerii nu se cere prezentarea facturilor la decontarea cu ordin de plata. Si culmea ca aceasta situatie se intampla la nivelul aceluiasi judet.
Discuție Lege salarii
Care este legea prin care unitatile administratiei publice locale sunt obligate sa plateasca in primul rand cheltuielile de personal, iar mai apoi sa plateasca celelalte cheltuieli materiale şi de investiti?
Va multumesc
Sunt suplinitor calificat în învățământ, debutant, în primul an de activitate, cu contract de muncă pe perioadă determinată până la 31 august 2012.
Pentru prelungirea contractului ca și cadru didactic trebuie sa fac cerere pentru prelungire sau la constituirea catedrelor de către șefii de catedră se hotărăște dacă-mi mai prelungesc contractul cu încă un an sau nu?
Mulțumesc
Răspuns la discuția Cumul de functii
Va multumesc pentru sfaturi!!!
Răspuns la discuția Cumul de functii
în aceasta situatie sa inteleg ca nu fac nimic ilegal daca de dimineata merg la primarie si dupa-masa predau la liceu.
În plus postul de la scoala e pe perioada determinata de 1 an.
O sa am 2 contracte de munca: unul pe o perioada nedeterminata cu primaria si altul pe o perioada de 1 an cu scoala.
Va multumesc
Sunt functionar public in cadrul unei primarii.
Am obtinut un post de profesor suplinitor la un liceu.
Post sa realizez cumulul de functii?
Unde o sa am cartea de munca si unde ralizez cumulul?
Ce reprezinta norma de venit?
Care e mai avantajoasa, norma de venit sau cota de 16%?
Va multumesc
Buna ziua.
Ce fel de impozit plateste intreprinderea individuala, impozit pe venit sau impozit pe profit?
Va multumesc
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu legea in care se specifica faptul ca in ordinea prioritatilor cheltuielillor efectuate de o primarie pe primul loc se afla cheltuielile ocazionate de plata salariilor angajatilor si mai apoi alte cheltuieli cu bunuri si servicii.
Nu stiu daca exista vreo lege in acest sens, dar am auzit k primarul trebuie sa plateasca mai intai salariile angajatilor, iar mai apoi sa plateasca celelalte cheltuieli cu bunurile si serviciile achizitionate.
Va multumesc.
Multumesc pentru informatie.