avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate mihailaurentiu

Activitate mihailaurentiu

Răspuns la discuția mandat reprezentare tribunal
am facu un contract de mandat intre 2 persoane fizice in care am scris suma de 1 milion si dreptul mandatarului de-a reprezenta mandantul la tribunal;in baza acestui contract de mandat pot sa depun note scrise si observatii la Tribunal?le accepta instanta semnate de mine daca mandatul nu e autentificat la notar???#-o
Autor mesaj: mihailaurentiu
Mesaj sters de catre: freeelis Data mesaj: Vineri, 7 Mai 2010, 11:54
Mesaj sters la data: Vineri, 7 Mai 2010, 17:18
...am dat click pe "vezi toate mess sterse"...si nu era chiar off-topic...:D
nu se intampla NIMIC...firmele cu pile nu patesc NIMIC...din experienta directa,cu dovezi-raspuns ITM-nimic anormal,urmat petitie se claseaza...etc...:))
Manin a scris:

decizia exista dar nu este finalizata...:P


atunci nu-si produce efectele juridice...:P
...nu exista derogari de la lege pt firmele mari
...a primit notificarea cu 20 de zile inainte-deci se stia situatia si e nejustif. emiterea deciziei dupa 1 luna
...INCREDIBIL:itm-ul o opereaza in cartea de munca si nu ia nici o masura cu privire la netransm revisal-desi am disc cu cineva de sus-au spus ca nu ii obliga legea sa-mi spuna daca i-a amendat...apropo,Dl. Elis,pana unde pot merge avertismentele repetate ale itm-ului date unei firme?asta ca sa nu o amendeze,desigur...:))...si inca ceva: Decizia si notif nu au nr de iesire din firma-si pers din itm a spus ca nu trebuie--din dpt. juridic Bucuresti--alaturi de faptul ca cim poate inceta doar printr-o Decizie--de asta nu se cere express inreg. nr deciziei in revisal---asta e o chestie de logica elementara inaccesibila multor persoane printre care si sefei dpt. juridic a itm bucuresti care in mod evident acopera firma...si,asta e...unele firme sunt mai presus de lege,desi n-ar trebui...=D>
n-am inteles de ce off-topic mess meu si a fost sters...ne poate lamuri Dl. freelis?:O
daaa...sigurrrrr...doar ca un cim inceteaza numai printr-o decizie...care la data transm. revisal nu exista...:P
da...a inceput in sept sau nov 2008...are al nu stiu catelea termen anul asta la sfarsit de iunie...l-au costat avocatii mai mult decat sporul pt ore supl...si mai e si recursul,daca se da decizia in iunie...:)):)):))
se intorc tot la itm...si apoi vin si la firma mea ,si ii si mai amendeaza pana ma da afara...am mai avut un caz de acest fel...n-ati crede dar sunt acte...cuiva firma nu i-a intocm cmunca,nu i-a inreg demisia,nu i-a dat spor pt ore supl...decat dupa 5 luni si la a 2a sesiz la itm pt ca itm a vrut si n-a putut sa-i dea adev de vechime...itm a dat masura firmei sa-i plat orele supl apoi au spus ca n-au gasit dovezi de prestare a orelor supl....dupa 6 luni cere o copie dupa statul de sal inreg la itm-avea orele supl declarate in stat- si avea si fisa fiscala unde apareau in total salariu pe luna respectiva...ses la itm,insp muncii,min muncii....acelasi rezultat:NIMIC...si,in plus,se claseaza ses ca avand acelasi obiect si i-se comunica faptul ca orice cerere ulterioara se va clasa...:))si n-a obtinut nimic desi dovezile sunt in arhiva itm:))
Răspuns la discuția Spor vechime in munca
va multumesc...=D>atunci o sa argumentez in felul acesta...sper sa-i dea drepturile,mai ales ca nu i-a dat nici co de la angajare,dar acolo stiu cum :D...unde putem gasi "instructiunile care erau publice si pe internet" ???ma refer la insp itm care sta jos la informatii...sau probabil n-a vrut sa-si asume vreo raspundere...n-ar fi prima data...:))
sunt mana-n mana...NU VOR sa-i amendeze si gata...probabil le-a dat un avertisment cu toate ca e aiurea in acest caz...oricum o sa dau pe forum firma si sefa de la bir. juridic,,,si nu ofera nici o inf. zice ca nu-i obliga legea...