avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Activitate Shuk

Activitate Shuk

Răspuns la discuția amenda I.S.C.T.R.
Referitor HG69/2012, si firma la care sunt administrator a luat aceeasi amenda. Controlul in trafic efectuat in data de 16.03.2012, PV intocmit in 09.07.2012 si primit in 27.07.2012.
Amenda este conform HG69/2012 art.5 pct 18, nerespectarea obligatiei de a transmite pe siteul ARR modificarile privind situatia soferilor angajati in termen de cel mult 15 zile de la data aparitiei modificarii.
Societatea este infiintata in 2008 iar soferul este angajat in prima luna de la infiintare, este primul angajat al societatii avand contractul de munca declarat la ITM. Ce modificare sa transmit eu la ARR daca din momentul infiintarii societatii si pana in ziua de astazi eu nu am dat afara si nu am angajat pe nimeni?!?!
Va rog daca poate cineva sa-mi raspunda la intrebare..
Multumesc
Răspuns la discuția amenda 30.000 lei
E posibil inlocuirea amenzii cu avertisment? In OG 43/1997 la care se face referire in PV, nu scrie nimic de avertisment, ci doar amenda. art. 61 litera p) amenda de la 25000 la 35000 lei. Nici macar varianta posibilitatii platii a jumatate din suma in 48 de ore nu apare nici in PV si nici in lege :(
Răspuns la discuția amenda 30.000 lei
S-a intamplat pe DN12/E578, la intrarea in Miercurea Ciuc, dinspre Brasov, Jud. Harghita
am primit 30.000 roni amenda de la CNADNR pt depasirea tonajului pe ultima axa. MTMA nu a fost depasita, doar ca paletii nu au fost asezati bine si s-a depasit tonajul pe ultima axa tripla (23,1T in loc de 21T limita admisa)
cine-mi poate spune daca pot face contestatie? ce pot contesta? ce sanse am sa castig procesul?
am nevoie disperata de un avocat
Actul de constatare sau procesul verbal nu trebuie aduse si la cunostinta soferului?
Soferul nu a semnat nimic si nici nu i s-a dat nimic spre semnare
Am fost oprit in trafic de CNADNR, au cantarit masina si am depasit greutatea pe cele 3 axe din spate ale semiremorcii. Suma admisa pe ultimile 3 axe este 21t si aveam 22t. Nu am semnat nimic, nu mi s-a dat nimic la mana, mi-au spus doar ca voi primi amenda pe societate, prin posta.
Pot primi amenda fara niciun fel de proces verbal?
Stie cineva cat e amenda pt depasirea greutatii pe axa?
Răspuns la discuția Acte necesare Somatie de plata
Mda, o sa incerc totusi fara taxa de tibru.
Nu mi-a raspuns nimeni daca e nevoie de timbru judiciar sau nu... de 1 leu.
Răspuns la discuția Acte necesare Somatie de plata
Inafara de taxa de timbru, e nevoie si de timbru judiciar de 1 leu?
Daca nu trimit chitanta de plata a taxei de timbru, debitoarea va fi citata de judecatorie? Merg pe ideea ca debitoarea se "sperie", cand primeste citatia, si face plata. In caz contrar, voi trimite taxa de timbru la a doua infatisare. Se poate?
Multumesc.
Buna ziua,
Ca persoana juridica (societate, SRL) am "strans o colectie de debitori" care, datorita numarului lor mare, si in continua crestere, imi pericliteaza existenta ca firma. Nu ma pricep la probleme de genul asta, dar am aflat ca un prim pas in recuperarea acestor debite ar fi "cererea de emitere a unei somatii de plata" pe care ar trebui sa o depun la Tribunalul din orasul debitoarei. Deoarece debitorii sunt din diferite judete ale tarii voi trimite aceasta cerere in plic, prin posta. Intrebare:
Ce alte acte (timbre?) va trebui sa anexez la aceasta cerere?
Unde pot gasi un model de astfel de cerere?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Cerere de despagubire - RCA
Va multumesc. Am inteles despre ce e vorba. Nu este cazul meu deoarece masina mea era parcata.