avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate bryana

Activitate bryana

Răspuns la discuția Pensie alimentara- taximetrist
Vreau sa imi spuneti daca imi terbuie avocat pt acest proces,s-au pot sa ma reprezint singura?
Răspuns la discuția Pensie alimentara- taximetrist
Multumesc frumos.
Buna ziua,
Fostul sot imi da pensie alimentara el fiind la pensie,dar din 14 dec 2010 ,are un PFA si face taxi.Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Ca sa primesc pensie alimentara si din ce face taxi trebuie sa-l dau in judecata?
Cat ar fi suma pe care as primi-o de la un taximetrist?
Imi va da din urma banii?
Multumesc f frumos!
Răspuns la discuția divort - infidelitate
multumesc
Răspuns la discuția divort - infidelitate
si daca se dispune desfacerea casatoriei din vina celui care inseala.acela are ceva de pierdut,va plati daune? (in afara de cheltuielile de judecata)
buna ziua.este foarte important pentru mine sa stiu daca in cazul divortului este relevant faptul ca partenera are probe ca este inselata .multumesc
:(
Buna ziua ,
Am un copil minor in varsta de 7 ani,nascut in afara casniciei,recunoscut de tata ,si niciodata nu am primit pensie alimentara deoarece nu l-am dat in judecata.Acum insa sunt hotarata sa o fac dar problema este ca el e in lucreaza spania,iar eu sunt cu copilul in tara.
-Ce sanse am sa primesc pensie alimentara?
-Ce demersuri trebuie sa fac(acte)?
Multumesc.
Nu are program,dar ma gandesc sa nu ii mai dau copilul sa-l vada,desi nu asta as fi vrut pt copilas...,totusi el isi iubeste tatal.
Am hotarat sa-l vada de cate ori este posibil fara sa apelam la tribunal,am fost de buna credinta.
Se intalnesc atunci cand il duc pe la el,si vorbesc zilnic la telefon dar nu vine la noi acasa.
Buna ziua,am si eu cateva intrebari despre cum ar trebui sa procedez;
Am divortat acum 1 an,am castigat custodia unicului copil de 6 ani ,am plecat din apartamentul care e proprietatea amndurora(a mea si a fostului sot)dupa multe multe certuri , toate in jurul copilului.In prezent stau in chirie cu copilul meu.Intrebarea este:
Ce pot sa fac eu daca tatal atunci cand vorbeste cu copilul ii spune despre mine si familia mea tot felul de prostii,injurii,certuri de fata cu copilul,intr-un cuvant ma defaimeaza.
Pot sa ma duc la protectia copilului sa depun o plangere ?Nu e normal ce face,si ma gandesc ca il afecteaza pe copil sa auda asa ceva despre mama lui.Sau ce sa fac?
Multumesc!