avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1534 soluții astăzi
Forum Activitate canimgizzi1984

Activitate canimgizzi1984

Discuție TVA la incasare
BUNA ZIUA.Am o firma care are tva-ul la incasare in anul 2013 si continua cu el si in 2014.am facturi din luna octombrie 2013 neincasate.acum in ianuarie se implinesc 90 de zile de la data emiteri lor.in anul 2014 s-a scos tva-ul la colectare la 90 de zile.acum eu in ianuarie se tine cont de cele 90 de zile pt.colectarea tva lui ?cand colectez tva ul la ele?la incasare sau la 90de zile daca nu sunt incasate?
am o firma care are o masina pe firma dar nu o foloseste exclusiv pt.firma si am inteles ca se poate baga 50% tva si 50%cheltuiala pe deductibil dar intrebarea mea este ca daca se deduce numai 50% din ele mai trebuie foi de parcurs si ordine de deplasare la bonuri?
buna ziua.sunt casatorita de 5 ani si am un baietel de 4 ani.de un an de zile am plecat impreuna cu copilul de la domiciliul conjugal deoarece nu ma mai intelegeam cu sotul.nu am divortat intre timp si acum vreau sa divortez iar sotul ma tot ameninta ca ma va baga la parasire de domiciliu(eu stau in chirie cu copilul acum) si voi pierde custodia copilului.mentionez ca el nu are nici un loc de munca,nici parinti,nici scoala.el este foarte agresiv verbal.Exista posibilitatea sa pierd custodia copilului?va rog sa ma sfatuiti ce sa fac?va multumesc
pe baza de ce o pun la dispozitie ca locuinta de serviciu?estsi atunci ii facturez numai utilitatile?
am un imobil inregistrat ca activ in contabilitatea societatii si momentan nu aduce venituri firmei.Este corect daca administratorul aceleasi societati incheie un contarct de inchiriere ca el sa locuiasca acolo?si firma sa emita factura catre acesta?cum pot sa fac dovada ca utilitatile le achita chiriasul?trebuie facuta notificare la finante sa pot emite fa cu tva?
unde pot gasi aceste masuri?in codul fiscal?unde?





Buna ziua.am si eu o intrebare.Daca am achizitionat marfa din spatiul UE si nu le-am contabilizat si nici declarat in declaratia 390 . Cand am control de fond sunt gasite aceste facturi la furnizorul din UE si firma care le-a achizitionat nu le are declarate si contabilizate ce masuri se poate l-ua controlul ?va multumesc





Răspuns la discuția salarul minim
daca nu este aprobat atunci salariul calificatilor ramane ca in anul 2010?
Discuție salarul minim
salarul minim este 670lei din 01.01.2011?dar salariul pentru calificati?care este cota care se aplica?