avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Activitate edeva

Activitate edeva

si daca din nu stiu ce motiv la o luna dupa emitere trebuie sa stornez factura respectiva pe care eu nu am incasat-o dar am trecut-o in registru, cum procedez? cum o inregistrez in Registru?
Buna ziua. Spuneti-mi va rog daca se inscriu in Registrul - jurnal de incasari si plati si cheltuielile de infiintare a unei Intreprinderi Individuale. Si daca eu am emis facturi pe care eu inca nu le-am incasat se trec in registru la incasari?
Răspuns la discuția Modalitate de cumparare
Si nu am nevoie de nici o aprobare de la asociatia de proprietari?
Buna. Locuiesc intr-un bloc de garsoniere. La fiecare 2 garsoniere exista un balcon. Eu as vrea sa cumpar si partea vecinului meu, care este de acord. Puteti sa-mi spuneti care ar fi modalitatea si daca se poate? Multumesc!
Si oare din somaj se poate intra in CCC?
Buna. Daca am o intreprindere individuala platesc asigurarile sociale si ar trebui sa raman in concediul de crestere a copilului, atunci as primi de la stat indemnizatia pt cresterea copilului?
Buna. Spuneti-mi va rog daca eu sunt in somaj pot sa-mi fac o intreprindere individuala?
Buna. Spuneti-mi, va rog, dupa ce copilul implineste 2 ani trebuie depuse din nou actele pentru alocatia de stat sau primeste in continuare doar ca diminuata? Multumesc
Răspuns la discuția pensionare din somaj
Nu. Ideea este in felul urmator: tatal meu mai are un an pana la pensionare si firma la care lucreaza momentan se va desfiinta. Are optiunea de a intra in somaj sau sa se angajeze undeva cu minimul pe economie. Doar asa a gasit. Si nu stim care este cea mai buna varianta. Am inteles ca daca se pensioneaza din somaj, atunci pensia ar fi mult afectata.
Buna. Spuneti-mi va rog care ar fi varianta cea mai buna pentru pensionare : din somaj sau dintr-un salariu minim pe economie?