avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate tinaa

Activitate tinaa

Răspuns la discuția PERIMARE
multumesc frumos pentru raspuns.
nu am fost obligata ( nu am primit nimic pana in prezent) sau cel putin eu nu stiu sa existe o astfel de obligatie doar faptul ca s-a esalonat taxa in primele termene din dosar in 27.02.2015. si am inteles ca odata esalonata taxa acesta devine titlu executoriu.
buna ziua .

revin cu rugamintea unei lamuriri cu privire la taxa de timbru. s-a dispus perimarea intr-un dosar dar nu scrie nimic in solutia instantei referitoar la taxele de timbru . am avut de achitat o suma destul de mare 9800 lei esalonata in rate dar nu am achitat nimic. din cate am inteles faptul ca taxa a fost esalonata e titlu executoriu dar perimarea insemana ca nu se mai tine cont aceasta taxa .
.
trebuie sa primesc acasa ceva instiintare sau ce urmeaza .

3) In cazul esalonarii sau amanarii, instanta transmite hotararea de incuviintare, care constituie titlu executoriu, organelor competente, potrivit art. 41, pentru urmarirea executarii obligatiei de plata ori, dupa caz, pentru punerea in executare a hotararii privind plata taxei ori a partii din taxa datorata, la termenele stabilite.
(4) In cazul in care reclamantul a beneficiat de reducerea taxei judiciare de timbru, instanta de judecata va obliga pe paratul care pierde procesul la plata sumei pentru care s-a acordat reducerea. Dispozitivul hotararii constituie titlu executoriu. Prevederile art. 41 sunt aplicabile.


va rog pe cei care stiti sau ati trecut printr-o situatie asemanatoare sa imi spuneti cum se procedeaza fiind o suma f mare pentru mine se poate face contestatie ceva ?

multumesc

am revenit cu mesajul deoarece cred ca nu l-am postat la categoria care trebuie
rog moderatorii sa il posteze unde se incadreaza acest mesaj.

multumesc frumos
Răspuns la discuția PERIMARE
buna ziua .

revin cu rugamintea unei lamuriri cu privire la taxa de timbru. s-a dispus perimarea intr-un dosar dar nu scrie nimic in solutia data referitoare la taxele de timbru . am avut de achita o suma destul de mare 9800 lei esalonata in rate dar nu am achitat nimic. din cate am inteles faptul ca taxa a fost esalonata e titlu executoriu dar perimarea insemana ca nu se mai tine cont aceasta taxa . nu am inteles ce inseamna "
Nu se va mai intampla nimic cu taxa de timbru!"
.
trebuie sa primesc acasa ceva instiintare sau ce urmeaza .

3) In cazul esalonarii sau amanarii, instanta transmite hotararea de incuviintare, care constituie titlu executoriu, organelor competente, potrivit art. 41, pentru urmarirea executarii obligatiei de plata ori, dupa caz, pentru punerea in executare a hotararii privind plata taxei ori a partii din taxa datorata, la termenele stabilite.
(4) In cazul in care reclamantul a beneficiat de reducerea taxei judiciare de timbru, instanta de judecata va obliga pe paratul care pierde procesul la plata sumei pentru care s-a acordat reducerea. Dispozitivul hotararii constituie titlu executoriu. Prevederile art. 41 sunt aplicabile.


va rog pe cei care stiti sau ati trecut printr-o situatie asemanatoare sa imi spuneti cum se procedeaza fiind o suma f mare pentru mine se poate face contestatie ceva ?

multumes
Răspuns la discuția PERIMARE
multumesc pentru raspuns . imi cer scuze dar nu am inteles nu se mai plateste aceasta taxa?
multumesc
Discuție PERIMARE
buna ziua . va rog sa imi spuneti ce inseamna perimarea intr-un dosar civil . ma intereseaza ce se intampla cu taxa de timbru judiciar reclamatul a decedat in timpul procesul a achitat esalonat jumatate din taxa (cam 5800 lei) iar eu parat reclamant nu am achitat nimic ( trebuia sa achit 9800 lei dar nu am avut ) .am primit citatie sa ma prezint pentru judecarea perimarii cauzei .

va multumesc foarte mult
MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI .
ca sa fiu mai explicita ( vad ca e mai complicat decat ma asteptam) ordinea decesolr a fost asa : bunicul din partea tatalui , tatal fiului minor apoi bunica din partea tatalui . tatal mai are o fiica din alta casatorie deci fiul meu are o sora doar de pe tata care este majora. nu cunosc daca s-a facut ceva dupa decesul bunicului .
tot ce am facut a fost mostenirea din aprtea tatalui un apartamanet. bunicii au avut 2 copii pe tatal fiului meu si o fiica ( matusa ) care nu doreste sa imparta nimic a incercat sa on=btina si apartamentul fratelui ei dar am avut posibilitatea sa obtinem actele casai de la notarul care le-a redactat initial . deci pe cale amiabila nu va primi nimic fiul meu ( si nici nu ma intereseaza in momentul de fata nu am bani si timp sa dezbat succesiunea acum ) doresc sa primeasca cea ce i se cuvine cand se va dezbate succesiune ( peste cat timp va fi , fiul meu este mic acum nu poate beneficia direct de bunuri dar pt cand va creste ) .nu stiu daca sora fiului meu va dori sa accepte mostenirea a zis ca nu refuza dar nu merge special in instanta pt a obtiene drepturile .

va multumesc pentru raspunsuri
multumesc pentru raspuns . momentan vreau sa aacept mostenirea pentru a nu fi indepartat de la mostenire pe motiv ca nu a acceptat . acum nu stiu nici macar ce bunuri aveau bunicii fiului meu nu stiu daca se merita un proces acum cheltuielile fiind destul de mari si cred ca dureaza mult . ma interesa daca pot afla cumva ce bunuri avea pentru a decide mai departe daca se merita procesul sau nu.

multumesc
multumesc .
tot acolo pot afla si ce bunuri mosteneste ? am sunat la un birou noatial si nu prea m-am lamurit . poate daca ma duc personal voi afla ceva concret...
buna ziua. va rog sa ma indrumati cum sa procedez . doresc sa accept mostenirea ce se cuvine fiului meu minor in urma decesului bunicii. precizez ca tatal fiului meu minor a decedat si el inaintea mamei acestuia. dupa tatal am dezbatut successiune ( am avut acces la actele apartamentului) .
bunica fiului meu mai are o fiica in viata iar acesta nu doreste sa imparta mostenirea cu ceilalti mostenitori nu am acte pt bunurile mostenite ( stiu de o casa la tara si ceva pamant ) cum pot accepta mostenirea pt fiul meu nu neaparat sa dezbat succesiune vreau ca atunci cand se va dezbate sau cand va creste sa primeasca ce i se cuvine , pe cale amiabila nici nu se pune problema sa rezolv cu fiica mostenitoare . pot afla ce bunuri mosteneste si sa aacept in numele minorului mostenirea ?
multumesc
Răspuns la discuția deces persoana titular credit
nu am inteles raspunsul de ce nu pot sa ma indrerpt direct impotriva bancii cu ei s-a facut contractul de credit deci ei au obligatia sa recupereze de la asigurator nu eu . nu am stiut ce restante sunt si penalitatile si dobanzile sunt f mari . eu am credite la randul meu si nu pot achita si acest credit. eu am notificat banca in 2013 ca nu am posibilitate sa achit creditul si sa se indrepte spre titular deoarece avea bunuri ( masina apartament si puteau sa recupereze creditul) intrebarea este daca am sanse in instanta in cazul in care se ajunge acolo. cum adica "banca decide ce vrea " nu are nicio obligatie ????
multumesc