avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters115212

Activitate ContSters115212

Răspuns la discuția Vechime munca
Va multumesc!
Discuție Vechime munca
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea situatie:
Sunt fost cadru militar care actualmente lucrez intr-o institutie bugetara.Pana la 31.12.2010 mi sa recunoscut vechimea pe care am avut-o ca militar.Din 01.01.2011 nu mai sunt cartile de munca fiind scoase conform legii.Cum mi se va recunoaste vechimea totala in continuare? Cum trebuie sa probez in continuare vechimea, cu ce documente? Daca schimb angajatorul ce documente imi probeaza vechimea totala avand in vedere ca, cartea de munca prezinta doar vechimea de cand m-am angajat in domeniul civil?
Va m,ultumesc!
Au trecut cele 30 zile pentru contestatii la care aveam dreptul.Intre timp am calculat si am vazut ca sunt unele elemente incoerente in decizie.Mai pot contesta decizia de pensionare???
Răspuns la discuția Legea 329/2009
Sau ce sens are articolul:
Art. 11 – (1) Pensia care a fost suspendata ca efect al aplicarii dispozitiilor prevazute in Capitolul IV din Legea nr. 329/2009, poate fi reluata in plata la cererea pensionarului, incepand cu luna urmatoare celei in care nu se mai realizeaza cumulul, in urmatoarele situatii:
a) daca salariul mediu brut depaseste nivelul pensiei suspendate;
Răspuns la discuția Legea 329/2009
Da, dar in instructiunile de aplicare a legii 329/2009 scrie " Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat la care se raporteaza cuantumul pensiei nete, denumit in continuare salariu mediu brut, este cel stabilit anual prin "Legea bugetului asigurarilor sociale de stat" si nu salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2009.
Va multumesc!
Discuție Legea 329/2009
Sunt pensionar, am o pensie neta de 1739 lei si lucrez in invatamant.Juristul ISJ mi-a comunicat ca trebuie sa aleg intre pensie si seviciu.Ce pot face?Eu stiu ca nu ma incadrez in legea 329/2009 deoarece salariu brut pe economie este de 1836, eu avand pensia sub aceasta suma.Va multumesc.
Răspuns la discuția recalcularea pensiei militare
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari;
Am o pensie militara anticipata din anul 2002 si as avea 3 intrebari:
1)Daca m-am pensionat in februarie 2002 si am absolvit o facultate in iunie 2002 , facultatea se mai ia ca vechime la pensie?
2)Daca se ia ca vechime facultatea , pot opta pentru vechime facultatea in detrimentul scolii de subofiteri?
3)Daca si cand se va recalcula pensia anticipata?
Eu nu am gasit raspunsul la aceste intrebari.Daca mi l-ati dat va rog sa ma scuzati si sa-mi spuneti unde il pot citii.Va multumesc.
Sunt pensionat militar anticipat si am 48 ani .Am lucrat la o firma 5 ani.As avea 2 intrebari:
Daca si cand mi se recalculeaza pensia?
Se iau in considerare si anii munciti in firma la recalcularea pensiei?
Va multumesc!

As mai avea 2 intrebari:
1)Daca m-am pensionat in februarie 2002 si am absolvit o facultate in iunie 2002 , facultatea se mai ia ca vechime la pensie?
2)Pot opta pentru vechime facultatea in detrimentul scolii de subofiteri?
Discuție Legea 329/2009
Daca pe 10/12/2009 imi exprim doar optiunea pentru pensie si nu pentru renuntarea la postul pe care sunt incadrat, cum se va proceda? Este vreo lege care sa ma oblige sa-mi dau demisia?Daca da, acest lucru este legal(constitutional) sau am dreptul la opinie?Eu mai am vre-un drept???
Va multumesc!