avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Activitate sicuta

Activitate sicuta

ioana_cristea a scris:

buna ziua!
trebuie sa faceti in cadastru si intabulare pe intreg imobilul- nu stiu dc exista.
urmatorul pas este act de dezmembrare+ intabularea dezmebrarii in cele 2 loturi lotul de 300 mp si lotul de 700mp.
ultimul pas act de partaj prin care dvs sa va revina lotul de 300 mp, iar surorii lotul de 700mp.


acest act de partaj cum se cheama, va rog?
Răspuns la discuția succesiune cu partaj
da, bunurile sunt obtinute in timpul casatoriei.

trebuie sa facem succesiunea dupa tata;
mostenitori: sotia si cei 2 baieti
bunuri: un apartament si o casa la curte;
noi mostenitorii vrem :
eu- apartamentul, ceilalti 2 renuntand la cota lor
frate'miu- casa la curte, eu si mama cedandu-i cota noastra pe casa de la curte.
se poate face treaba asta pe certificatul de mostenitor, in cadrul acestei succesiuni?

multam mult de raspunsurile ce le-astept cu nerabdare!!!
Va multumesc mult tuturor, sa va aduca mos Nicolae multe bucurii!
Va multumesc mult tuturor, sa va aduca mos Nicolae multe bucurii!
scuze ca nu m-am exprimat clar!
bunica a vandut casa ei si tata a fost cumparatorul.
insa contractul de vanzare -cumparare s-a pierdut si nu se poate reconstitui din motivele de mai sus.
pentru succesiunea dupa tatal meu, care a detinut mici terenuri in baicoi, aricesti- rahtivani si a avut domiciul stabil (casa cu curticica) in plopeni si a decedat in spital la bucuresti, certificatul fiscal (de taxe si impozite ) va fi eliberat de primaria plopeni doar, sau trebuie certificat fiscal si din baicoi si din aricesti?
multumesc mult
cum putem face succesiune dupa tatal nostru, in conditiile in care mama lui i-a vandut casa cu contract de vanzare -cumparare , care contract nu mai exista in nici un exemplar, nici macar xerox?
Nu se stie la ce notar , in ce oras au fost la notar iar nu se stie (au trecut cel putin 10 ani de la vanzare.