avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate bond29500

Activitate bond29500

Răspuns la discuția Penal sau Civil?
Dar tulburare de posesie nu poate fi?
Am cumparat o casa de 20 de zile.Vanzatorul era proprietar din mostenirea parintilor (casa fiind scoasa din indiviziune,cu garduri imprejmuite,avand cadastru si intabulare,deci totul in ordine)dar avea un drept de uz la apa si canalizare cu sora lui care are casa vecina cu a mea.In actul lor de scoatere din indiviziune si partaj voluntar era stipulat dreptul de uz a apei si scurgerii si pentru lotul meu,apa si scurgerea este pe terenul sorei fostului proprietar.Mentionez ca nu este dreptul trecut nominal ci ,,proprietarii lotului 1 dau drept de uz proprietarilor lotului 2,pentru apa si scurgere,,.Acest drept mi-a fost transmis mie prin actul de vanzare cumparare a casei de fostul proprietar.Acum de cand am intrat in imobil sora fostului proprietar mi-a oprit apa si nu mai vrea sa-mi dea acces la apa,ca nu vrea ea spune.Acum sunt in imposibilitatea de a folosi imobilul ca nu am apa.Nu pot inca sa-mi trag separat ca nu am bani de aceasta cheltuiala acum.Ce pot face sa-mi folosesc casa pe care am cumparat-o cu acest drept de uz?
Răspuns la discuția Rectificare cadastrala
In CF figurez proprietar pe 300 mp iar Consiliul Local cu 21 mp,s-a facut scoaterea din indiviziune cu vecinul cand i s-a vandut terenul apoi el a construit dar nu se facea cadastru atunci si dupa cum v-am spus a construit pe teren mai mic,restul ramanand la mine in curte.Problema este ca vecinul si-a facut cadastrul acum vreo 4 ani iar cadastristul meu nu a verificat daca are cadastru acesta.
Ma bate gandul sa-l dau in judecata pe cadastrist dar cred ca mai intai vreau sa clarific actele.Pot sa-i spun vecinului sa-i dau terenul care de fapt este al lui si sa pot scoate consiliul din schema.De fapt este terenul omului cum sa stau in indiviziune cu consiliul care a si trimis acasa un reprezentant si mi-a zis ca el are terenul in fata casei ca in spate am eu magazii si ca nu ma deranjeaza doar sa nu construiesc pe el nimic.
Va rog frumos sa-mi spuneti exact etapele pe care trebuie sa le parcurg si mai ales cum sa rezov cu scara vecinului care este prinsa peste casa mea .
Va multumesc!
O seara minunata!
Buna ziua!As dori sa ma lamuriti intr-o problema.
In urma cu 20 de ani parintii mei au vandut 118 mp de teren din lotul de 418 mp.Pe acel teren proprietarul a edificat o constructie dar pe o suprafata de 100 mp,nu avem gard intre noi,iar constructia lui este pe colt de strada.Mentionez ca acest proprietar are o scara ce trece peste casa noastra,scara ce se afla la noi in curte,lipita de constructia sa.Nu are perete construit ci pur si simplu are doar treptele fara a fi inchisa,delimitata, sa stie cineva ca este pe terenul lui.In fine v-am zis in mare ......ce era pana acum trei ani fara nici o problema...acum a devenit o problema fara sfarsit........Am facut cadastrul noi,pe terenul ramas din acte aveam 300 mp dar din masuratori ne-au iesit 321 mp deoarece cadastristul nostru a masurat inclusiv scara lui , a zis ca nu e trecuta la el deoarece este o scara de acces.Am iesit cu plusul pe care a trebuit sa-l declaram la primarie deci suntem in indiviziune si cu primaria,vecinul nostru avea de fapt cadastru si el pe cladire,inclusiv cu scara........si de aici toate au ramas in aer.Nu stiu pe unde sa merg,toti dau din umeri........
Deci
-cadastrul nostru e suprapus deoarece avem scara vecinului prinsa si noi si el iar aceasta sacara el a prins-o la cadastru peste casa construiata de acum 35 de ani
-terenul plus este de fapt al vecinului deoarece el a cumparat 118 mp dar a construit pe 100 mp
-nu stiu cum poate iesi primaria din indiviziune ca ea nu are de fapt nici un drept
Ce trebuie facut sa avem si noi actele normale?
Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarea problema!
Am dat bani imprumut unei rude,cu act notarial garantand cu toate bunurile mobile si imobile.La notariat a semnat doar imprumutantul,acesta fiind casatorit.Nu am stiut ca trebuie sa semneze si sotia pentru a nu avea probleme in caz de neplata.
Am inceput executarea silita,ajungand la a -II a licitatie a imobilelor detinute de catre imprumutant cu sotia lui.Acestia au facut contestatie la executare,li s-a aprobat suspendarea provizorie la executare pana la clarifiacarea contestatiei.Eu am venit cu o cerere reconventionala cerand partajarea bunurilor comune pentru a putea fi executat imprumutantul.
Cum se calculeaza si ce taxa de timbru trebuie sa platesc daca am cerut partajarea bunurilor.Este in funcie de valoarea imobilelor sau este o taxa fixa netinandu-se cont de valoarea bunurilor?
Aceasta cerere de partajare trebuia ceruta de mine sau de catre executorul judecatoresc?
Cu multumiri!
Speta nu este ipotetica.Se afla pe rol la Cluj.O sa va tin la curent cu rezolvarea. Acum a aparut sotia lui X care cere anularea tuturor actelor deoarece in fapt acesta era casatorit la momentul cumpararii imobilului cu toate ca acesta a spus ca nu este casatorit ..........pana acum s-au judecat pentru repunerea in posesie a imobilui cu ultimii cumparatori.
A achitat datoria
Cumparatori sunt altii.Am aflat de aceasta speta intamplator se judeca de cativa ani.Nu este vorba de banca ci de o persoana fizica,de la o persoana fizica s-au luat niste bani.Cine are dreptul la aceasta casa?Actul dintre primii cumparatori a fost anulat,in casa stau ultimii cumparatori,care de fapt nu inteleg cum mai stau deoarece daca actul dintre x si y a fost anulat normal si ultimul act pica!
Dupa 10 ani sotia mai are drept la acest imobil?#-o
X, pe baza hotararii date de instanta prin care s-a anulat actul dintre el si Y a facut intabularea si cadastru.
Sotia nu apare in act ea afla acum de existenta imobilului......de la financiar.
Acum 10 ani X fiind casatorit a cumparat un imobil pe care dupa 2 ani l-a vandut unui prieten Y tot cu act notarial deoarece X nu dorea sa fie gasit cu proprietate de o terta persoana la care avea datorii.Intre timp,Y,a vandut la altii acelasi imobil prin notariat cu act V-C in care se arata ca imobilul este in litigiu (deoarece terta persoana la care X avea datorie incepuse procesul si pusese gaj pe imobil).Actul dintre X si Y a fost anulat de catre terta persoana prin hotarare irevocabila,Ultimii cumparatori stau in casa............X este inregistrat cu casa la cadastru si intabulare...
Apare la urma sotia lui X care la divort afla ca sotul ei are o proprietate de 10 ani de care ea nu stie cu toate ca erau casatoriti cand el a cumparat-o dar s-a trecut necasatorit in act.
Cine are drept la aceasta casa?
Revin
X -primul proprietar-apare inregistrat peste tot cu casa
Actul dintre X si Y este anulat
Ultimii cumparatori stau in casa ,au luat un bun cu toate ca stiau ca este un litigiu pe el
Sotia care apare dupa 10 ani ca avand si ea drept
O rezolvam speta asta ca eu chiar nu stiu cine are drept si ce cai de atac al actelor se pot face!
O zi minunata!
Multumesc de ajutor!