avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate dany_nro

Activitate dany_nro

prodiamant a scris:

Cine sunt acesti nepoti ? Fii ai frateului dvs?


Sunt 2 copii ai fratelui meu plus un copil al surorii mele.
buna ziua. as dori sa stiu daca sunt la a doua casatorie de 11 ani in care sotul are 2 copii iar eu nu am, deoarece a decedat ce se poate face ca si nepotii mei sa aibe dreptul la mostenire tinad cont ca eu am case si terenuri dinainte de casatorie inclusiv casa in care locuim.
va multumesc!
asa dori sa stiu in cazul in care o persoana este angajata din perioda de somaj iar apoi disponibilizata dupa o luna mai are dreptul la somaj ?
geomih a scris:

solicitati dvs inventarul sa se faca acum. daca se face peste o luna si vor exista probleme, cum va fi impartita raspunderea? nu poate inceta nici cim-ul daca nu sunteti descarcata de gestiune.

sunt incadrata ca" vanzator" si deja nu mai lucrez de ieri , au venit alte colege la raft din alta unitate ...
este vorba de gestiune colectiva ....ma poate ajuta cineva cu raspuns la aceasta intrebare... trebuie sa solicit eu acum inventarul sau astept sa se faca peste o luna si trebuie sa particip si eu din garantia oprita in decursul anilor chiar daca la munca nu ma mai duc de ieri.:worthy:
azi am depus-o iar art 79(8 ) pervede demisie fara peaviz din cauza nerespectarii obligatiilor asumate in cim de angajator(am spus ca existau abteri grave intr-un alt mesaj , mai exact nerespectarea programului , ore neplatite sau necompensate cu zile libere , nu vor sa-mi dea concediu de odihna pt ca am nevoie urgent)
ma scuzati ca sunt asa insistenta dar am nevoie de ajutor
1...am dat demisia cu art 79(8 ). sunt vanzatoare la un sc si inventarele se fac 1 la 3 luni ultimul a fost acum 2 luni e posibil sa imi opreasca garantia pana atuinci? suntem 3 fete care am demisionat si a mai ramas una am inteles ca vor sa angajeze ...la ultimele inventare totul a fost corect ...de unde stiu ca nu ne vor baga bete in roate. cum pot sa ma acopar legal.
si o alta problema sefa de unitate nu a vrut sa-mi dea nr de inregistrare la demisie am sunat directoarea si mi-a zis ca maine il primesc ...maine daca nu-l voi primi pot pune doi martori ca s-a refuzat inregistrarea demisiei?
tudorvaleriu a scris:

1. Cel mai bine este sa picati la intelegere cu angajatorul pentru ca este nevoie de acordul lui.
2. Pentru un asa eveniment s-ar putea sa fie mai intelegator. In CCMUNN (art.61(1), lit.b) sunt prevazute 2 zile platite pentru casatoria unui copil. Ca parinte aveti insa multe de facut asa ca o discutie amicala cu seful dvs. poate sa duca la CO sau CFP.
3. Daca veti lipsi nemotivat ati putea fi concediata disciplinar.


multumesc frumos pt informatii, am incercata sa ajungem a o intelegere si nu se poate mai mult decat atat mi-a zis sa-mi bag demisia .
am citit in codul muncii ca pot sa demisionez fara peaviz conf art 79.(8)daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin CIM . percizez ca lucram 68 ore pe saptamana bineinteles sambata si duminica fara a ni se platii ore suplimentare sau zile libere compensatorii.
sunt salariata la o societate comerciala care refuza sa -mi acorde concediu de odihna deoarece nu au personal. copilul meu se va casatori peste 4 saptamani si am nevoie de concediu 15 zile. specific faptul ca nu mi s-a acordat anul acesta nici macar o1 zi din concediul cuvenit . pot apela la concediu fara plata sau trebuie si acesta aprobat de angajator?
va multumesc tuturor pt raspunsuri. m-au ajutat f mult, acum sunt in preaviz si imi voi primii si celelalte drepturi...daca nu ma informam nu se termina in beneficiul meu...multumesc inca o data.