avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate co1981

Activitate co1981

Răspuns la discuția Asemanari nume marca osim
Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Asemanari nume marca osim
Buna ziua,

In legatura cu inregistrarea unui desen/model am cateva nelamuriri:
1. Pot inregistra de exemplu un tub PVC care exista deja pe piata dar care nu a fost inregistrat inca ?
2.Inregistrarea pentru astfel de produse se face cu un desen sau cu un model?
3.Prin inregistrarea acelui desen/model se interzice reproducerea produsului ce il reprezinta modelul sau etichetarea acelui produs cu poza din desen/model?
4.Care sunt acele desene / modele care sunt determinate exclusiv de o functie tehnica? (tubul PVC face parte din aceasta categorie?)

Va multumesc
up
Stiu un prieten care a facut acest lucru.
A trebuit sa duca la asociatie citirea la apa, curent, gaz.Nu a fost scutit in schimb de incalizire .
Răspuns la discuția Cost apa rece
Pt mariana2000.
Cred ca cei de la asociatie iticalculeaza apa calda +apa rece ca fiind apa rece o data si apoi calculeaza pretul agentului termic la apa calda.Asa fac la mine
Răspuns la discuția Cost apa rece
La mine la asociatie ar=2.94 ac=9.05
Exemplu cum calculeaza ei la asociatie:
ar=4 mc
ac=3mc
Calcul:

ar= 7mc x 2.94
ac= 3mc x 9.05
Cred ca ac de fapt nu reprezinta apa calda ci cat costa sa o incalzesti(agentul termic).Asfel ei iti calculeaza odata apa calda +apa rece consumata de pe apometre si mai caluleaza o data apa calda de pe apometru cu cat costa incalzirea ei .:stunned:

Răspuns la discuția Dobanda euribor la 6m
Intradevar s-a modificat dobanda la 31.12 dupa cum scria in contract
Ati rezolvat ceva cu somajul pe card ? Si eu trebuie sa merg sa depun actele pentru somaj tot in Iasi si la fel as vrea sa il iau pe card .
Răspuns la discuția Dobanda euribor la 6m
In momentul cand mi-au dat creditul ei mi-au calculat asa:
indicele euribor +marja mancii=rata
unde indicele euribor este 1.313 (cel din data de 30.06.2009)
Acum intreb daca dobanda se va revizui la 6 luni de la data luarii creditului atunci nu ar fi fost normal ca indicele euribor sa fi fost cel din luna in care am luat ceditul (luna noiebrie cand indicele euribor era 1.001) ?
Multumesc.
Buna ziua.
Am luat un credit ipotecar in luna noiembrie anul acesta si vreu sa va intreb daca stiti cand se va revizui dobanda, la 6 luni dupa luarea creditului (Aprilie) sau pe 31 decebrie?
Cei de la banca mi-au zis ca la 6 luni de la luarea creditului dar in contract scrie ca dobanda se va revizui la 30.6 si la 31.12 ale anului.