avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1808 soluții astăzi
Forum Activitate sonia simineti

Activitate sonia simineti

Discuție zile libere
Am rugamintea sa-mi spuneti daca orele suplimentare lucrate in 2010 pot fi luate ca si zile libere pina in martie 2011. Mentionez ca sint functionar public. Multumesc
In calitate de pensionar care detine o Intreprindere individuala cu profil comert, inteleg ca trebuie platite asigurari de sanatate conform Legii 95/2006. Mentionez ca pina in acest moment nu am platit aceste contributii, considerind ca beneficiez de aceste asigurari in calitate de pensionar. Va rog sa-mi raspunedeti ce se intimpla daca nu am platit si nu voi plati aceste contributii. Va multumesc
Răspuns la discuția oug 58/2010
Va multumesc mult pentru raspuns.
Discuție oug 58/2010
Am rugamintea sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
Sint o persoana pensionara care detine o Intreprindere Individuala, cu activitate de comert. In acest caz este necesara depunerea declaratiilor si plata contributiilor conform OUG 58/2010 si a normelor de aplicare a acesteia.
Va multumesc inca odata
sonia simineti a scris:

Va multumesc mult, mult de tot.
Textual cel din minister a spus ca nu ne recunosc diplomele pt. ca am absolvit la forme de invatamint neacreditate si in consecinta un principiu nul produce efecte nule.
Va multumesc mult, mult de tot.
Am absolvit Universitatea Spiru Haret la o asa zisa forma neacreditata. Am sustinut licenta in anul 2008, iar in anul 2009 mi-am ridicat diploma cu antetul ministerului, stampila si timbrul sec cu insemnele ministerului. Pentru reglementarea situatiei la USH a aparut Ordonanta 10 si care spune ca studentii inmatriculati in perioada 2005-2008 la forme neacreditate, au dreptul de a continua studiile la forme acreditate. A aparut si metodologia de aplicare, unde singurul articol referitor la absolventi este cel cu privire la inscrierea acestora la master la alte Universitati. Au inceput sa circule zvonuri ca absolventii 2008 si 2009 ar trebui sa se reinmatriculeze in anul 3 si sa resustina licenta. Este posibil acest lucru din punct de vedere juridic? Am sunat la ministerul educatiei si cei de la juridic au spus ca nu ne recunosc diplomele pt. ca un principiu nul produce efecte nule. Va multumesc