Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata asigurari sanatate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata asigurari sanatate

In calitate de pensionar care detine o Intreprindere individuala cu profil comert, inteleg ca trebuie platite asigurari de sanatate conform Legii 95/2006. Mentionez ca pina in acest moment nu am platit aceste contributii, considerind ca beneficiez de aceste asigurari in calitate de pensionar. Va rog sa-mi raspunedeti ce se intimpla daca nu am platit si nu voi plati aceste contributii. Va multumesc
Daca nu depuneti din proprie initiativa acele declaratii cu venituri realizate,la care se calculeaza contributia de 5,5% si bineinteles majorarile aferente pentru neplata contributiei la termen, o sa va execute silit in functie de baza de date transmisa de finante catre toate casele de sanatate, apoi...blocare de conturi...popriri...asta nu se stie cat dureaza...in ziua de azi " si un banut conteaza la buget"-CRIZA MARE!!!#-o