avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1483 soluții astăzi
Forum Activitate PaulaBogdan

Activitate PaulaBogdan

Daca nu detinem planurile parcelare, vrem sa facem cadastrul, iar cadastristul imi spune ca nu se poate face nimic fara acestea, de unde se obtin si daca este necesara prezenta proprietarului sau poate depune documentele oricine?
Imi pare rau doamna avocat AVLIL, dar trebuie sa va spun ca acest copil, ca multi alti copii din Romania, din pacate, isi doreste foarte mult sa plece si sa studieze intr-o tara care il apreciaza si ii respecta eforturile (mentionez este un copil care munceste foarte mult la scoala-copil de media 10). Citez: "oriunde cred ca e mai bine ca in Romania" - copil 14 ani.
Intra-devar este crunt sa stiu ca vrea sa plece departe doar pentru a scapa de sistemul de invatamant din Romania care nu le ofera nimic, dar prefer sa ii plang de dor, decat mai tarziu de mila.
Eforturile noastre vor fi mari, pentru ca deja el a stabilit ca in toate vacantele vrea sa vina acasa, iar asta poate fi realizabil, fiind vorba doar de un bilet de avion...
Va multumesc pentru ajutor...si cu siguranta voi merge la Consulatul Irlandei si acolo voi primi lamuriri.
Multumesc.
Nu cred ca m-am exprimat corespunzator:
Copilul vrea sa mearga la liceu in Irlanda (fratele si cumnata mea-au si ei 2 copii, vor sa ii dea o mana de ajutor - dezinteresat)
Noi parintii minorului aflat in discutie, nu suntem divortati, nu avem nici un fel de problema, suntem impreuna de acord sa mearga sa studieze acolo (scolarizarea este gratuita), dar...noi nu avem posibilitatea nici macar in vizita sa mergem, deci...
Nu stim cum se procedeaza, fiind vorba de un minor, il putem trimite pur si simplu in Irlanda, fara a face acte sau ceva cu fratele si cumnata mea????
Nu tinem neaaparat sa le dam tutela, dar ce acte se fac pentru al putea reprezenta acolo (o declaratie de imputernicire, ceva...), la o sedinta scolara, la depunerea actelor pentru alocatie, pentru a-l inscrie la un medic....
Multumesc
Buna ziua.

Nu stiu cum se procedeaza, din acest motiv am apelat la acest forum.
Ideea este ca acest copil vrea sa studieze liceul in Irlanda, dar noi nu putem merge cu el.
Fratele si cumnata mea fiind stabiliti acolo s-au oferit sa il ajute, dar mi-au spus sa ma interesez cum se procedeaza pentru a-l putea ajuta ei in ceea ce priveste minorulul- ii trebuie un reprezentant legal.
Cum procedez? ce solutie exista ? ce trebuie sa fac? este suficient sa merg la un notar si sa le dau imputernicire lor pentru copil?
Multumesc
Buna ziua,

Am un baiat in varsta de 14 ani care doreste sa plece in strainatate la fratele si cumnata mea, pentru a studia liceul.
Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza pentru a le acorda lor tutela copilului?
Se poate face la notariat? Necesita prezenta lor? (tinand cont de faptul ca ei nu sunt in tara).
Multumesc.
Paula
Răspuns la discuția CM dupa revenire din CIC
Eu am revenit la acelasi loc de munca avut innainte de a intra in CIC, mai trebuie sa prezint adeverinta de la agentia locala de prestatii sociale, sau e suficient Certificatul Medical (CM)?
Buna seara. Va rog, cine ma poate ajuta cu o lamurire. Am inceput serviciul dupa 2 ani CIC la data de 18.01.2010, dar datorita unor schimbari, m-am imbolnavit si in data de 28.01.2010 m-am internat. Beneficiez sau nu de CM platit?
Va multumesc.
Va multumesc din suflet pentru raspuns, eu deja am inceput sa ma simt rau, ce pot face eu acum???? Acolo in acea sectie nu mai pot merge, maine la 07.30 ar trebui sa fiu acolo, ce pot face?
BUna ziua. Cine ma poate ajuta si pe mine cu un sfat urgent: am reinceput serviciul dupa cei 2 ani de ingrijire copil, dar surpriza postul meu s-a ocupat, eu lucrand innainte ca ASISTENT MANAGER si am primit repartizare verbala(adica nu am semnat nici un act din care sa reiasa noul loc de munca) muncitor intr-o sectie cu grad de toxicitate III. Sunt disperata, nu stiu ce trebuie sa fac, daca au dreptul sa imi faca asa ceva; si inca un lucru:eu trebuie sa semnez ceva, un act aditional, orice, pentru reluarea activitatii???? sau asa se procedeaza ...
Postul nu este desfiintat, dar mi-a pus in vedere ca in urma discutiei din luna aprilie am fost avertizata (atunci a spus ceva de genul "nu vii acum, cand va trebui sa vii nu stiu daca postul va mai fi liber"), iar azi cand am fost sa discut despre intoarcerea la lucru in ideea ca voi incepe pe data de 04.01.2010 mia spus ca nu se mai poate. Intrebarea mea este: ce trebuie sa fac?Cum sa procedez?