avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate marry1

Activitate marry1

La baza de calcul a platilor compensatorii in cazul concedierii colective s-a luat in calcul salariul de baza brut(in care sau trecut si sporurile de sectii reprezentind 5,8,10% din salariu de incadrare )fara sporul de vechime,este corect sa se ia in considerare numai anumite sporuri si nu toate?
Daca din platile compensatorii se retine impozit,cas,cass nu ar trebuie sa fie trecute in cartea de munca pentru luarea in calcul a pensiei ,?Unde se inregistreaza aceste retineri pentru a ne folosi la pensie?
Am fost disponibilizata colectiv dintr-o societate la27.07.2009 cu "8 salarii de baza medii pe societate"-nu se specifica in decizie daca sunt brute sau nete-ca urmare am chemat in judecata societatea privind impozitarea salariilor,aceasta a venit cu intampinarea in care spune"reclamanta beneficiaza de salarii compensat.calculate la nivelul salariilor de baza brute ale tuturor salariatilor existenti in societate la1.06.2009".La cererea unei expertizei contabile societatea vine cu urmat.raspuns:"potrivit listei de salariatii la 1.06.2009 la nivelul societatii erau " y "angajati ale caror salarii de baza brute erau in suma de "X".Rezulta ca salariu mediu de baza(iar nu specifica de care brut sau net dar sa presupunem ca intelegem din lista de salarii)este "z".si face calculul in paranteza: x lei :y salariati =z lei.A ramas sa ma gandesc daca mai vreau expertiza contabila.

INTREBAREA mea este daca e calculul corect ,suspiciunea apare atunci cand dupa impozitarea salariului cu apriximativ 30 la suta ramane foarte mic iar altor colegi completul de judecata le-a respins expertiza contabila .La baza de calculul salariului compensatoriu se ia in considerare luna respectiva ci nu luna ianuarie potrivit legii 116/2006 si lista de salariide baza brute ?Ce ar tebui sa fac?
Multumesc pentru ajutor,
Inteleg din raspunsul dumneavoastra ca fiind disponibilizata colectiv si mi s-a calculat salariu de baza mediu brut ca nu ma incadrez in acest articol.Dar despre cea de-a doua parte a problemei privind calculul real al salariului mediu brut ce paree aveti?
Sunt disponibilizata de la o societate cu capital majoritar privat cu un nr.de angajati la data disponibilizarii aproximativ 1700.Am chemat in judecata in urma deciziei de disponibilizare societatea in temeiul Lg.571/2003actualizata,art.55.alin.4,lit.j Cod Fiscal-platile compensatorii nu se impoziteaza si am primit urmat.raspuns la prima infatisare:sustinere neintemeiata deoarece in speta se aplica prevederile art.55alin,2 Cod Fiscal,coroborate cu prevederile pct,68 lit.I)Titlu III din Normele metodologige de aplicare a Codului fiscal,aprobate prin HG44/2004-salarii compensatorii acordate din fond de salarii se impoziteaza.In continuare vreau sa contestez valoarea compensatiei deoarece avand in vedere ca salariu mediu brut national este de 1.780lei iar net de 1.340lei iar in decizie un salariu mediu de baza brut este de 1.280leipe societate.
Cum pot afla val.reala a sal.mediu brut pe unitate,actionand in justitie (exceptand expert contabil)sau mai exista si alte demersuri.Cum raspund acestei intampinari?
Va rog sa-mi indicati calea corecta a problemei avand in vedere ca este neavantajos financiar situatia mea nepermitandu-mi nici avocat ,nici expert contabil.
Va multumesc,