avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate moni85dr

Activitate moni85dr

Discuție Somaj dupa CCC
Imi puteti spune daca dupa concediu crestere copil pot beneficia de somaj in conditiile in care postul pe care lucram s-a desfiintat?Se considera vechime in munca perioada de concediu,daca nu ma reintorc la angajator?Dar perioada de somaj se considera vechime in munca?sau doar stagiu de cotizare?
multumesc!
Multumesc pentru raspuns.

Eu vreau sa anulez acest certificat, ca mi-am dat seama ca nu trebuia ca eu sa accept mostenirea. Si pentru ca eu am accept mostenirea, tatal meu a renuntat la mostenire. Dar inteleg nu se poate anula certificatul de mostenire, ci pot doar sa donez sau sa vand. Nu se poate anula acest certificat de mostenire nici daca se face din nou succesiune, daca atat eu cat si tatal meu dorim alta succesiune? Sau nu se poate face iar succesiunea?
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
In 2009 am facut succesiunea in urma decesului mamei pentru un apartament. Eu am acceptat mostenirea si am certificat de mostenitor pentru 1/2 din apartament iar tatal meu a renuntat la mostenirea din partea mamei si i-a ramas doar partea lui de 1/2 din apartament.
Va rog sa-mi spuneti daca se poate sa renunt acum la aceasta mostenire daca am certificat de mostenitor pentru 1/2 din apartament din 2009. Se poate anula acest certificat de mostenitor pe care il am? As putea sa renunt in favoarea tatalui meu sau cum as putea sa nu mai am aceasta mostenire? Multumesc mult.
Va rog sa imi spuneti in cazul in care am statutul de angajata la o firma dar sunt si PFA (crestere albine),in momentul in care voi intra in concediu pentru crestere copil si voi beneficia de indemnizatie(ca efect al statutului de angajat)va trebui sa suspend activitatea PFA-ului??sau pot functiona in continuare ca PFA,tinand cont ca indemnizatia as primi-o ca urmare a faptului ca am contract individual de munca la o societate?
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti in ce conditii pot vinde un apartament in cazul in care am mostenit 1/2 din apartament, iar 1/2 este proprietatea tatalui meu.
Mentionez ca tatal meu nu doreste sa vanda si nu pot ajunge la nici o intelegere. Singura modalitate ar fi pe cale juridica, iar in acest caz in care va avea loc un proces nu se va prezenta niciodata la tribunal. In acesta situatie care este procedura si cat timp dureaza?
Va multumesc.