Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare apartament

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti in ce conditii pot vinde un apartament in cazul in care am mostenit 1/2 din apartament, iar 1/2 este proprietatea tatalui meu.
Mentionez ca tatal meu nu doreste sa vanda si nu pot ajunge la nici o intelegere. Singura modalitate ar fi pe cale juridica, iar in acest caz in care va avea loc un proces nu se va prezenta niciodata la tribunal. In acesta situatie care este procedura si cat timp dureaza?
Va multumesc.
moni85dr, utilizator
Stimat forumist,

Nu este o problemă că tatăl dvs nu se prezintă, fiind obligatorie citarea lui, nu și prezența, care este un drept, nu o obligație.

Ca durată, nu se poate aproxima, dar trebuie să aveți în vedere faptul că un astfel de proces necesită o ședință prealabilă de informare cu privire la avantajele medierii, precum și efectuarea unor expertize tehnice.

Cu stimă.