avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1872 soluții astăzi
Forum Activitate anioana09

Activitate anioana09

r.gabi a scris:

Dion punct de vedere legal,problema se pune daca puteati parca in acest loc,daca nu existau interdictii.
Oricum, aveti posibilitatea ca in termen de 15 zile de la primirea la domiciliu a procesului verbal sa il contestati la instanta competenta teritorial

"Competenta teritorial" inseamna la judecatoria sect. in care locuiesc sau a celui in care mi-au ridicat masina ? Multumesc pt raspuns !
Daniela SANDU a scris:

Contestati in termen de 15 zile.

Inca nu am procesul verbal, inteleg ca se trimite prin posta. In termen de 15 zile de cand il primesc ? (data postei ?) Si unde ? La judecat sect unde locuiesc sau unde s-a produs incidentul ? Multumesc !
Buna dimineata,
pe scurt, mi s-a ridicat masina si i-am surprins. Au continuat procedura, desi lipsisem f. putin si nu blocam nimic. As vrea sa stiu daca nu e un abuz ridicarea in prezenta proprietarului cand nu incurci efectiv traficul. Nu e suficienta o amenda ? Ce pot face ?
Multumesc !
mihaicalinescu2005 a scris:

In baza principiului neretroactivitatii legii. :)

Pai, si atunci nu-i pot da in judecata si cei carora li se reduc salariile cu 25% si pensionari etc ? Cum mai aplica masurile astea daca sunt neconstitutionale si pot fi atacate ? Intreb si eu... Si daca atacam reducerea indemniz. - cele care primim deja - avem sanse de castig ?
Cine beneficiaza deja de indemniz. crestere copil poate da statul in judecata daca apare o noua lege de reducere a indemniz. totodata si retroactiva ? Se poate castiga ? (in ce baza?)
Va multumesc mult pt raspuns. Ar mai fi o intrebare, se pot monta apometre si repartit. chiar daca in bloc nu are nimeni, iar ceilalti nu sunt interesati ? (exista o lege in acest sens ?)
Multumesc !
Buna ziua,
v-as ruga sa-mi spuneti cum se calculeaza plata intretinerii. Adica, locuiesc
intr-un bloc vechi, cu 3 etaje, unde sunt apartamente f. mari, de 180-200 mp si cateva de 50-70 mp. Nu exista deloc apometre sau repartitoare in bloc.
Eu stau intr-unul de 50 mp si pt 2 pers. pt ianuarie suma de plata e 570 lei, iar pt un apt. 190 mp, 2 pers, suma e 1100 lei. E corect ?! Adica supraf. nu conteaza, se plateste doar dublu la o supraf de aproape 200 mp fata de unul care are 50 ?
Se specifica in vreo lege, exista vreo formula de calcul standard ?
Parintii mei au o supraf de 74 mp in alt bloc, cu 8 etaje, si platesc cam 400 lei pt 2 pers.
Va multumesc pt raspuns!
O zi buna
Si ce se intampla cu cheltuielile forfetare de 40% , cum se mai scad?
Va multumesc pt raspuns. Deci, sa inteleg ca se iau in calcul pt indemnizatie veniturile nete si pt carte munca si pt drepturi autor. Si atunci cei de la Prestatii sociale sunt indreptatiti sa retina 6% pt drepturi autor sau ar trebui sa achit eu 6% la Admin Financ ?
Multumesc !
Buna ziua,

am contract carte de munca si un contract drepturi autor. Pe acesta din urma, angajatorul a platit 10%. Cum stiu cat mai am eu de plata ?
Sa adun veniturile brute (deci, veniturile inainte de orice retinere), din suma lor scad 40% chelt forfetare, iar din suma obtinuta mai scad 16% ? Dar 10% sunt deja platiti... La suma obtinuta dupa scaderea celor 40% mai aplic numai 6% ?
Poate ma ajutati cu un mic exemplu rapid (la o suma oarecare)

Mentionez ca am nascut de curand si ma intereseaza acest lucru in vederea indemniz crestere copil de 85% din veniturile impozabile. Inteleg ca Agentia de prestatii sociale, care plateste aceste indemnizatii, vrea sa retina 6% pt veniturile din drepturile de autor si abia apoi sa calculeze suma pe care trebuie s-o dea, ca sa se protejeze in caz ca nu am plati acei 6% (!). Asa ar fi regula lor. Eu am platit mereu diferenta de impozit la ANAF filiala de sector; e normal sa-mi retina impozit Agentia prestatii soc. ? Cum mi-as recupera apoi bani, daca as avea de recuperat ? Imi dau ei o hartie doveditoare pt Admin financ ?
Cei de la Admin. financ. spuneau ca as putea plati eu cei 6% si sa le arat celor de la Agentie ca am platit deja. Sunt sume castigate anul acesta pana in luna sept. cand am nascut, pt care regularizarea s-ar face dupa luna mai 2010, dar eu indemniz crest. copil trebuie s-o primesc deja de la sf lui dec. si trebuie reglate aceste lucruri.
Indemnizatia de maternitate si indemniz. crestere copil sunt supuse impozitului ?

Va multumesc mult pt ajutor si Sarbatori fericite !