avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Activitate madalina1911

Activitate madalina1911

[buna ziua. m-am casatorit in Spania. sotul meu este roman. doresc sa divortez si sa ma intorc in tara, insa cum avem o fetita de 20 de luni si el nu vrea sa se intoarca, mi-e teama ca ma obliga sa raman. nu cunosc legislatia spaniola, dar ma gandesc ca daca anunt ca vreau sa ma intorc in tara, nu mi se va permite sa plec cu fetita. si nu as vrea nici sa o privez pe fetita de a-l vedea pe tatal ei.
exista prevederi legislative in romania pentru asemenea cazuri? ce pot face din prisma faptului ca sunt cetatean roman?

multumesc mult pentru raspuns (uri).
Răspuns la discuția asigurari pentru angajati ???????
destul de ambiguu, dar multumesc...
imi spuneti, va rog, care sunt asigurarile de care beneficiaza angajatii romani care lucreaza intr-o alta tara membru al Uniunii Europene? va multumesc anticipat
multumesc pentru promptitudine. raspnsul imi este de mare ajutor
am posibilitatea de a ma ocupa de un proiect in domeniul constructiilor intr-o alta tara drept pentru care trebuie sa creez o firma si sa angajez muncitori care sa mearga in respectiva tara. in acest caz ce tip de firma trebuie sa creez: SRL sau Firma de Plasa a Fortei de Munca? as dori sa stiu deasemenea (oricare ar fi raspunsul la prima intrebare) ce se intampla cu firma in cazul in care nu mai are activitate, spre exemplu proiectul in discutie este unul de scurta durata, cateva luni.
multumesc
in cazul unei tranzactii de vanzare cumparare a unui teren agricol intre doua persoane juridice, se plateste tva sau nu?
am aflat ca daca terenul nu este construibil, se poate realiza tranzactia fara a se plati tva. desigur eu vreau sa cunosc conditiile. dupa cumpararea prin neachitarea tva terenul ramane neconstruibil?