Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ma pot intoarce in tara cu copilul in caz de divort?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ma pot intoarce in tara cu copilul in caz de divort?

[buna ziua. m-am casatorit in Spania. sotul meu este roman. doresc sa divortez si sa ma intorc in tara, insa cum avem o fetita de 20 de luni si el nu vrea sa se intoarca, mi-e teama ca ma obliga sa raman. nu cunosc legislatia spaniola, dar ma gandesc ca daca anunt ca vreau sa ma intorc in tara, nu mi se va permite sa plec cu fetita. si nu as vrea nici sa o privez pe fetita de a-l vedea pe tatal ei.
exista prevederi legislative in romania pentru asemenea cazuri? ce pot face din prisma faptului ca sunt cetatean roman?

multumesc mult pentru raspuns (uri).
puteti veni in Romania, insa de divortat trebuie divortat in Spania. consultati si un avocat de acolo...sau un site similar, daca exista