avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1320 soluții astăzi
Forum Activitate Dana_2009

Activitate Dana_2009

Va scriu in legatura cu o problema aparuta la plata asigurarii de sanatate.
Sunt o persoana fizica fara venituri cu domiciliul flotant in Bucuresti si stabil în provincie si îmi platesc asigurarea medicala singur. Pana acum am fost asigurat al CASMB deoarece aici am domiciliul flotant si locuiesc tot timpul. Tot în Bucuresti am si medicul de familie. Plata contributiei de sanatate am avut-o platita pana la sarsitul anului 2012. Plata contributiei de sanatate se facea direct la sediul CASMB. Luna aceasta am vrut sa-mi platesc contributia pe 2013 la CASMB si mi s-a spus de acolo ca plata nu se mai face la ei ci la ANAF in localitatea unde am domiciliul stabil. Am discutat la ANAF din provincie si mi s-a spus ca pot sa platesc acesta contributie din Bucuresti, prin mandate postal, iar dovada platii sa o duc la CASMB pentru a obtine adeverinta de asigurat. Am vorbit la CASMB si mi-au spus ca ei nu pot primi acesta dovada platii contributiei pe motivul ca banii platiti la ANAF din provincie se duc la Casa de Sanatate din provincie si nu esista posibilitatea sa vina la ei (in Bucuresti). Revenind la ANAF pentru lamuriri mi-au spus ca dosarul meu de sanatate a fost trimis la Casa de Sanatate din provincie, fara ca eu sa cer acest lucru. Spuneti-mi va rog care sunt legile pe care le pot invoca pentru a putea fii înscris dinnou la CASMB, si cum pot rezolva cat mai repede acest lucru deoarece am nevoie de asigurare medicala urgent pentru ca sunt persoana cu boli cornice si am nevoie sa-mi cumpar medicamentele. Este posibil ca altcineva sa decida in locul meu la ce Casa de Sanatate sa ma inscrie?
Va multumesc si astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra!
Va rog sa-mi spuneti ce inseamna urmatoarea solutie a unui proces: "Admite excepţia nulităţii acţiunii. Anulează acţiunea, ca netimbrată."?
Va multumesc!
Am avut un proces cu fostul angajator. L-am castigat. Am obtinut o suma de bani in urma procesului si plata cheltuielilor de judecata. Am mers cu avocatul la executorul judecatoresc si acolo avocatul mi-a zis sa scriu pe o fisa ca doresc recuperarea sumei de bani si a uitat si de cheltuielilie de judecata. Am primit suma, s-a inchis acel dosar si s-a deschis altul pentru recuperarea cheltuielilor de judecata. Problema e aici. Am platit o suma de bani reprezentand cheltuielile de executare si mi s-a spus ca le voi recupera la sfarsit. Acum sunt anuntata ca trebuie sa platesc onorariul de executare si cheltuielile de executare(cele platite fiind doar un avans!!!), desi pe fisa am completat ca se vor recupera acestea de la partea adversa.
Doresc sa ma lamuriti cum trebuie sa procedez.
Eu consider ca trebuie sa primesc cheltuielile de judecata(pe care le-am castigat in procesul cu fostul angajator) si cheltuielile de executare. Onorariul si l-au luat de la fostul angajator.
Cum sa procedez ca sa nu fiu pacalita de acest executor? Neavand cunostinte in domeniu nu stiu cum sa pun problema. Si cand am recuperat prima suma, incercau cu actele in fata sa scada din suma pe care o aveam de recuperat. Aveam chitante de la ei si spuneau ca nu au habar de ele!!! Cam astia sunt oamneii! Cum pot sa-i verific?
Va multumesc!
Va rog sa-mi spuneti care ar fi cheltuielile pe care le implica un divort cu acordul partilor si cat dureaza.
Specific faptul ca suntem casatoriti de 7 ani, nu avem copii, avem o casa in comun (dar sotul nu vrea nimic).

Va multumesc!