avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate menumoruth

Activitate menumoruth

Răspuns la discuția Cercetare dupa condamnare
Practic intrebarea mea este simpla. Cum voi fi judecat (daca ma vor inculpa) tinand cont ca este vb de alta fapta petrecuta inaintea celei ptr care am fost condamnat daca eu de fapt am iesit deja din termenul de reabilitare ptr care am fost condamnat cu suspendare si acum imi fac deja reabilitarea deoarece am trecut de termenul legal fara sa mai incalc legea.
Recidivist???? Puscarie??? sansa la o noua sentinta cu suspendare????
(215 este articolul ptr care sant inculpat.....si nu... nu am inselat nici un om sarman )
Răspuns la discuția Cercetare dupa condamnare
Parerea avocatului meu este ca cineva din dosarul respectiv ma prins in declaratie si probabil ca aveau nevoie de declaratia mea ca sa poata inchide dosarul. Dat fiind ca nu au alte probe si eu deja am fost condamnat ptr aceiasi infractiune in 2006 sper sa ma lase in pace. Daca va intrebati daca sant vinovat sau nu raspunsul meu este clar. DA SANT vinovat de tot ce am facut intre 2002 si 2005 dar am reusit sa imi revin SA MA OPRESC. Din 2006 can a ramas definitiva sentinta cu suspendare de care am beneficiat nici macar nu am mai trecut strada pe rosu. Poate ca totusi nu meritam suspendarea aceea si va trebui sa fac puscarie pana la urma pentru tot ce am facut atunci, cred ca as putea sa ma impac cu asta (desi nu stiu ce efect benefic si educativ ar avea asupra mea) Cel mai rau este ca acum ma simt ca acum 6 ani cand saream in sus de cate ori batea cineva la usa si asta e cel mai greu de suportat. Poate de asta si tot intru aici si intreb toate prostiile.Asta e .
Răspuns la discuția Cercetare dupa condamnare
Pe citatie am fost trecut martor ...si pe declaratie la fel. Problema este ca eu cred ca declaratia reprezinta raspunsul meu la intrebarile organelor de cercetare si nu sant de acord sa o scriu sub forma de dictare, mai ales cand ceea ce mi se dicteaza ma poate transforma din martor in invinuit.
Răspuns la discuția Cercetare dupa condamnare
gri spre negru :(
Deci de la discutia din topicul asta a trecut aproape un an de zile in care efectiv mi-am vazut de treaba si asta fara sa ma ascund (locuiesc la adresa din buletin) Ba chiar am fost chemat pe la politie in legatura cu alta problema. Si in tot acest rastimp nu am mai primit nimica....nici citatie de la ei sau de la tribunal , deci nimica. Ce parere aveti????
Răspuns la discuția Cercetare dupa condamnare
Da aveti dreptate este vorba de un alt dosar. Am fost citat ca martor si am angajat totusi un avocat care cand a vazut ce sant intrebat in calitate de martor m-a sfatuit sa refuz sa mai raspund la orice intrebare. Am folosit dreptul meu constitutional de a refuza orice declaratie chiar si in prezenta unui aparator ales. Cred ca totusi chiar daca a trecut atata timp este mai bine sa fiu atent.
Răspuns la discuția Cercetare dupa condamnare
scuze.....am vrut sa spun despre o firma in care el a zis ca au fost date declaratii care sustin ca am fost si eu implicat. Vreau sa stiu si eu daca intradevar pot fi judecat ptr doua persoane care dau declaratii impotriva mea. Ca acuma vorbind sincer eu chiar nu am avut nici o legatura cu firma respectiva.
Eu am fost condamnat cu suspendare in anul 2005 pentru inselaciune art 215 (toate punctele ) evaziune fiscala etc. Am fost condamnat cu suspendare. In perioada 2005 2010 nu am mai facut nimica si nici macar suspect sau anchetat nu am fost adica am fost cuminte. Acuma au venit doi politisti sa dau o declaratie despre u firma din 2004-2005 dinainte de condamnarea mea. Am doua nelamuriri.
1 Este vb tot de inselaciune.Eu mai pot fi condamnat sau anchetat ptr aceiasi fapta ???
In acest caz devin recidivist??? desi eu in acesti ani am cautat sa imi refac viata?
Discuție Este posibil?
O persoana a fost judecata intr-un proces civil pentru o datorie.In momentul de fata procesul este incheiat cu sentinta ramasa definitiva si este in stadiul de executare silita. Dat fiind ca aceasta persoana este bolnava mintal (schizofrenie grefata) eu in calitate de ruda (este matusa mea) pot sa anulez intrun fel sentinta sau sa redeschid procesul????
Răspuns la discuția Stat politienesc?
Da domnul avocat am sa va dau un exempu concret.
Orice procuror poate sa imi asculte telefonul 48 de ore fara mandat. Telefonul este de fapt corespundentul scrisorii de acum 20 de ani. De aici rezulta ca un procuror imi poate viola corespondenta pentru 48 de ore fara motiv.
Iar legea nu reglementeaza im mod indubitabil care sant criteriile pentru care un judecator poate autoriza violarea corespondentei mele. Iar eu nu sant prezent in momentul eliberarii mandatului Eu nu sant acolo ca sa pot contracara probele prezentate de procuror iar asta este o INCALACARE FLAGRANTA A LIBERTATII MELE.
Practic sant judecat in lipsa.