avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1316 soluții astăzi
Forum Activitate DanielaBlaj

Activitate DanielaBlaj

Va multumesc pentru raspuns
Cred ca m-am exprimat gresit. Locuiesc impreuna cu familia intr-un alt stat european unde sotul munceste cu forme legale. Pentru ca copilul sa primeasca alocatie de la statul englez este nevoie sa renunt la alocatia de stat din Romania? In acest caz care este institutia careia trebuie sa ma adresez in Romania?

Va multumesc toturor pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Sunt in situaia de a renunta la alocatia de stat pentru copilul meu in Romania dar nu stiu cum sa procedez. Lociesc cu sotul in Marea Britanie, sotul lucreaza cu forme legale si dorim sa renuntam la alocatia din Romania pentru a primi alocatie pentru copil de la statul englez. La ce institutie romaneasca trebuie sa ma adresez pentru a sista acest venit care in acest moment intra direct pe cardul din Romania al sotului si cum procedez pentru a afla codul de referinta alocat pentru a-l anula?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

Doi actionari intr-o firma fara nici un fel activitate de vreo doi ani, impozit forfetar de plata vreo 30 mil pana in prezent, Exista vreo modalitate legala prin care sa stopez acest impozit si sa nu mai curga dobanzi si penalitati (in afara de plata lui intreaga)? Adica pot sa suspend firma fara sa platesc datoria la finante privind impozitul forfetar si sa o platesc dupa treptat.
Va multumesc mult anticipat.
Buna ziua.
Pentru a infiinta o agentie de modeling ce coduri CAEN trebuie activate si care sunt conditiile care trebuiesc indeplinite?
Răspuns la discuția Perioada de somaj
Eu am contractul de munca incetat cu 21.11.2009 dar dosarul pentru somaj nu am reusit sa-l depun decat pe 11.01.2010 din cauza ca functionarele publice care verificau dosarul se trezeau de fiecare data sa observe ca ceva nu le convine.... si uite asa m-am plimbat pe la ele o luna de zile. Cred totusi ca asta era si scopul... sa traga de timp ca sa treaca anul. Am vreo sansa sa corectez ceva? Daca da cui sa ma adresez?
Buna ziua,
Am o nelamurire legata de perioada de acordare a somajului. Stiu ca conform legislatiei din 2002 pentru cel putin un an de cotizare primesti sase luni somaj.
Prelungirea perioadei de acordare a somajului cu 3 luni nu a intrat in viguare?

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția art.149 din OG 92/3003
Multumec frumos pentru raspuns.
Sarbatori fericite in continuare.
Buna ziua,

Detin o firma la care nu am platit obligatiile la stat de vreo 2 ani si momentat firma are activitatea suspendata. Am primit o somatie sa le platesc in 15 zile si nu am facut-o. Apoi am primit o adresa ca imi pune in indisponibilitate conturile deschise la Banca X. Eu la Banca respectiva nu mai am cont dechis pe firma unde sunt asociat unic. In schimb am doua conturi de lei si valuta deschise pe persoana fizica. Indisponibilizarea se va aplica pe conturile personale? Pentru ca acolo am incasari (salariul)
Va multumesc mult pentru raspuns.