avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate ineu1968

Activitate ineu1968

Răspuns la discuția Exceptii de la plata CAS-ului
Bina macar ca acum ati aflat.AU un sistem propriu !
Răspuns la discuția Exceptii de la plata CAS-ului
Astept un raspuns strict la intrebarea pusa de mine referitoare la art 141 litera b din Legea 227/2015. Multumesc !
Conform Art 141 litera b din Legea 227/2015 pensionarii militari care lucreaza in domeniul privat pot beneficia de cuantumul CAS-ului.Cum procedeaza angajatul in acest sens pentru a putea beneficia de cuantumul CAS-ului ?
Răspuns la discuția Pensie de urmas
Multumesc pentru raspuns . Sunteti extraordinari pentru ceea ce faceti pentru semenii dvs !
Discuție Pensie de urmas
In data de 27.05.2015 a decedat sotul meu care era pensionar militar.In data de 04.06.2015 am depus documentele la Casa de pensii MApN.Am primit decizia de pensie de urmas ,dar in decizia de pensie reiese ca voi fi pusa in posesesie din 01 Iulie 2015.Conform legii 263/2010 Art 104 3-b am dreptul la pensie incepand cu luna urmatoare decesului daca depun actele in 30 de zile si daca in momentul decesului aveam calitatea de pensionar.Am fost in data 22.06.2015 la Casa de pensii MApN si mi-au spus ca nu am dreptul la pensie de urmas decat din luna Iulie.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns urgent .Multumesc anticipat
Lucrez in ture de 12 cu 24 ,12 cu 48 si as dori sa aflu cate zile de concediu am dreptul ,mai precis de cate ture de co beneficiez.Mentionez ca am o vechime de peste 25 de ani.Multumesc anticipat. Mai vreau sa mentionez ca nu beneficiez din partea angajatorului de zile libere sau bani pentru turele care cad in zile de sambata , duminica sau sarbatori legale
Lucrez la o firma privata de 10 ani.As dori sa aflu de cate zile de C.O. beneficiez tinand cont ca lucrez in ture de 12/24-12/48 si mai ales as dori sa aflu cum se calculeaza aceste zile.Calendaristic sau ca nr. de ture ? tinand cont ca lucrez si sambata,duminica si sarbatori legale.Cu multumiri.
Am 48 de ani am iesit la pensie dupa 25 de ani de munca ca militar.In prezent am o pensie de serviciu.Doresc sa stiu, daca ma angajez intr-o firma privata ,mai pot beneficia de o a doua pensie ? bineinteles dupa o perioada de munca de minim 20 ani.