avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate barsanu_mihaela

Activitate barsanu_mihaela

Discuție apostila
cat costa o apostila?e necesara pt a inscrie baiatul la o scoala in italia?eu am legelizat si tradus certificatul.trebuie si apostilat?
am hotarare definitiva si irevocabila asupra baietelului meu.mi-e incredintat spre crestere si educare.vreau sa parasesc tara dar tatal lui nu e de accord?pot pleca cu hotararea?imi poate pune interdictie la vama?
vreau sa plec in italia cu baiatul.un minor de 8 ani.nu sunt impreuna cu tatal lui nici nu am fost casatoriti.intre timp eu m-am casatorit mi-am schimbat numele dar baiatul a ramas pe numele tatalui sau.mentionez ca copilul mi-a fost incredintat mie prin hotarare judercatoreasca definitiva.cand am avut procesul eu aveam numele de fata.deci hotararea de incredintare a fost pe numele de fata.pot parasi tara cu acea hotarare?chiar daca acum am alt nume?sau trebuie si acordul tatalui?va rog ajutati-ma cu un raspuns.urgent.
Discuție adoptie
am un baietel de 8 ani dintr-o relatie anterioara.eu m-am casatorit si vreau sa trec baiatul pe numele nou.sa-l infieze(adopte) sotul actual.mentionez ca tatal natural este de acord sa renunte definitiv la copil dar nu stiu ce trebuie sa fac.unde sa merg?prin judecatorie?ce acte trebuie?
am un baietel dintr-o relatie anterioara.eu m-am casatorit si acum vreau sa trec baiatu pe numele actual.sa-l infieze(adopte) sotul.mentionez ca tatal adevarat este de acord sa renunte de tot la el.va rog spuneti-mi cum sa fac.ce acte trebuie?