avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Activitate biansi

Activitate biansi

Buna seara,

As avea nevoie de ajutor; am primit o oferta de munca pe mail din partea unei companii din Germania. Eu nu am aplicat la ei, insa probabil au gasit cvul meu online. Toate bune si frumoase, mi-au dat detalii despre job, am trimis diplomele mele scanate acum o saptamana si am primit un raspuns pozitiv in cursul zilei de azi + copii scanate ale unor documente de angajare, urmand ca cele reale sa vina casa prin curier intr-o saptamana. Jobul propriu zis incepe in 22.02.2010 si as lucra de acasa, part time, cu asistenta online de la ei.

M-ar interesa daca stiti sa-mi spuneti la ce trebuie sa fiu atenta, adica cum merge sau ar trebui sa mearga hartogaria la asemenea angajari. Ce drepturi am lucrand ca o asemenea companie, cum as putea verifica existenta/stabilitatea companiei....poate pare ca m-am pripit si ca imi pun aceste intrebari prea tarziu, insa am nevoie urgenta de un job si nu am vrut sa scap oportunitatea. Firma pare serioasa, are site, adrese, nr.de telefon...dar stiu eu?
Daca ma poate ajuta cineva in sensul asta, va pot trimite documentele ce mi le-au trimis pe mail si copiile mailurilor de la ei.

Multumesc anticipat.
Poate par fitoasa, dar nu am specificat ca veciniii nu doar fumeaza, ci e ca o afumatoare permanenta. Si sincer eu nu mai am nici un moment de respiro. Si nu e doar fumul care ma deranjeaza, ci combinatia cu alte mirosuri pestilentiale pe care le produc si care il fac greu de suportat. Ma gandesc din ce motiv s-a interzis fumatul in anumite localuri publice, daca nu pentru protejarea indivizilor care nu fumeaza si pentru evitarea fumatului pasiv?
Ma intreb din care motiv sunt eu obligata sa imi pun tot felul de protectii prin caresa nu mai ajunga fumul de tigara la mine, atat timp cat pentru instalatiile de apa sau de alt fel care curg si produc inundatii, sunt obligati prin legea functionarii asociatiilor de propietari sa le remedieze?
Buna ziua,

Ma intreb daca este vreo cale legala de a obliga anumiti vecini la a lua masuri impotriva imprastierii fumului de tigara pe coloana inspre apartamentele de mai sus;

Noi stam la etajul 5, iar chiriasii cu pricina la etajul 3. Sunt niste tineri care in 85% din timp ii gasim beti si intr-un fum de tigara pe care-l poti taia cu cutitul. Lasa mereu usa de la baie deschisa si atunci tot fumul urca in sus pe coloana, ajungand ca in momentul in care revenim acasa, sa miroasa si la noi extrem de urat, a fum si voma. Am mers si la ei acasa, si i-am rugat sa tina usa de la baie inchisa) si a functionat insa doar pentru vreo saptamana..dupa aia au devenit recalcitranti si nu au mai vrut sa auda;
Suntem constienti ca in casa lui fiecare are dreptul sa faca ce vrea, dar oare nu exista nici o limita?!
Discuție Pensie de urmas
Buna ziua,

Imi puteti spune va rog, intr-un caz in care sotul a decedat iar sotia se recasatoreste, mai are aceasta dreptul la pensie de urmas dupa primul sot?!

Va multumesc.
As avea si eu nevoie de ajutor...verisorul meu a primit zilele astea o citatie pentru suma de 1200 lei, reprezentand contravaloare a doua amenzi din luna iunie, respectiv septembrie a anului 2008. Problema e ca el a decedat anul acesta in primavara(19 aprilie)... intrebarea mea este daca trebuie platita amenda, si daca exista prosibilitatea sa nu, care ar fi argumentele in acest sens.
Parintii lui nemaiputand sa ramana acasa, au plecat in Cipru la putin timp dupa inmormantare, am ramas eu si mama care ne ocupam de facturi & co..iar mama a cam intrat in panica vazand suma si nevrand sa aiba in nici un fel de a face cu datorii catre stat...