avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate darioti

Activitate darioti

Am inteles....in contract este specificata prima de Paste...dar ma gandesc ca acum daca a fost anuntat ca este concediat dupa terminarea concediului de odihna,adica teoretic de vineri....oare se mai acorda??
Ce sanse avem sa se revina asupra deciziei?
Buna ziua,
am si eu o problema...sotul meu a fost angajat pe durata determinata de 3 luni,apoi prin act aditional s-a prelungit cu inca 6 luni pana in mai 2011.Problema este urmatoarea...fara niciun avertisment a fost dat afara.Nu i s-a comunicat nimic in scris cum ca ar fi facut ceva,pur si simplu a fost chemat in biroul directorului si i s-a comunicat ca nu mai are loc de munca,la intrebarea lui "care este motivul" a venit raspunsul "ai ramas impotmolit cu masina in noroi in urma cu 2 luni ,mergi prea tare" #-o... din cunostintele mele cred ca-i vor desface contractul de munca invocand ca motiv "nerescpectarea atributiilor de serviciu prevazute in fisa postului" ,in acest caz nu beneficiaza de perioada de preaviz? nu ar fi trebuit initial sanctionat sau sa primeasca un avertisment scris si apoi sa i se desfaca contractul de munca?Repet mai are aproximativ o luna din contract.Mai beneficiaza de prima de paste? Momentan este in concediu de odihna 4 zile ....Ce avem de facut?
Va rog dati-mi un raspuns urgent....nu putem astepta,locuim cu chirie si avem 2 copii,din venitul lui achitam chiria
Răspuns la discuția revenire din ingrijire copil
Buna ziua,
am si eu o problema in perioada ian.2008 - ian.2009 am fost angajata cu contract pe durata determinata.In luna noiembrie 2008 am nascut o fetita care urmeaza sa implineasca 2 ani,intrebarea mea este : AM DREPTUL LA SOMAJ DACA ANTERIOR CIC AM AVUT CONTRACT PE DURATA DETERMINATA?
Va multumesc
Buna,
parerea mea ar fi sa nu trimiteti niciun act mai ales daca figureaza ca si casatorita inca si va poarta numele...poate folosi ulterior acele documente pentru al scoate pe copil din tara....Nu cred ca poate beneficia de alocatie europeana atat timp cat copilul este in Romania ....
Buna ziua,
in ianuarie 2008 am fost angajata cu contract pe durata determinata pana in ianuarie 2009,dupa incheierea contractului am intrat in CIC pana la 2 ani.Intrebarea mea este : am dreptul la somaj? Nu mai am loc de munca unde sa ma intorc....

Va multumesc
Răspuns la discuția Succesiune
Am inteles,va multumesc.Asta inseamna ca ,costurile vor consta doar in onorariul notarului si emiterea actului de proprietate?sau mai trebuie platita si acea taxa de timbru de 3% din valoarea imobilului?
Va multumesc


La cat se ridica costurile,poate sa ma ajute cineva?
Va multumesc
Răspuns la discuția Succesiune
Va multumesc,
ca sa fiu mai explicita e vorba de casa(ap cu 4 camere,la curte comuna) si un autoturism Dacia.Toate impozitele si taxele pentru aceste bunuri sunt achitate.Sa inteleg ca ,daca se merge la notar iar cei trei copii fac un act de renuntare,prctic este incheiat procesul de succesiune iar,cel in favoarea caruia se semneaza devine proprietar?
Discuție Succesiune
Buna seara,am si eu o problema.In urma cu 5 ani socrul meu a decedat,de atunci si pana acum nu s-a efectuat succesiunea.Ca si succesori ai casei sunt soacra mea si cei 3 copii.
Copii sunt de acord sa renunte la succesiune ,la dreputl lor in favoarea mami.Cum se procedeaza in acest caz? Am inteles ca prin judecata este mai ieftin? La cat se ridica costurile prin judecata? Casa nu are o valoare mare. va multumesc