avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian_Nicolae

Activitate Cristian_Nicolae

1 Enuntul problemei:
- am un teren extravilan - agricol - intr-o comuna din J Teleorman
- terenul are cadastru, inatbulare, etc, deci este CLAR descris de documentatie (dimensiuni,vecinatati, drumuri, dar la scara locala FARA trimiteri la scara mai mare si legaturi cu localitati din zona) Se indica doar Nordul.
- este arendat cu contract legal intocmit
2 Dar:
- primarul REFUZA sistematic sa ne arate propriu-zis locatia sub diverse pretexte care-de-care mai aberante.

3 Intrebare:
- avand actele cadastrale, pot solicita unei anume autoritati la nivel de JUDET sa-mi precizeze (eventual pe o harta satelitara - ex Google) locatia precisa a acelui teren?
- care este acea autoritate si ce demersuri trebuie facute in acest sens?

Multumiri anticipate!
Răspuns la discuția vanzare parte din condominum
Multumesc! Dar acea vanzare "in parti ideale" implica iesirea din indiviziune? Actual terenul este sub contract de arenda - anul al III-lea din 5 ani.
Enunt:
Detin in coproprietate cu alte 2 rude 1/3 dintr-un teren agricol (titlu de prop., intabulat, cadastru COMUN pe toata suprafata,etc)
Intrebari:
cf cu Noul Cod Civil, ma intereseaza :

a- daca celelalte 2 rude POT IMPUNE un anume pret la o eventuala vanzare a terenului?

b- mai exista varianta de VANZARE IN PARTI IDEALE- daca vreau eu sa vand partea de 1/3 a mea?

Multumesc anticipat!
W-E placut!
Va multumesc pentru raspuns.
Am mers la acel notar, notarul - din pacate a decedat; cei ramasi au cam "strambat" din nas si m-au trimis la of local de cadastru..."ca ar fi in competenta lor" ....

O sa incerc deci la of local de cadastru.
In actul de vanzare-cumparare ESTE trecuta acea suprafata; singurul "viciu" este ca pe titlul emis de prefectura a ramas numele vechiului proprietar.
Daca apar (sper sa NU.) alte complicatii o sa Va mai cer parerea- daca imi permiteti.
Cu stima,
Cristian_Nicolae
Rog ajutor pt rezolvarea urmatoarei situatii:

-corectarea/recificarea unui titlu de proprietate de teren (actual in regim
de proprietate indiviza) ; concret:

In urma vânzării unui apartament într-un bloc de locuințe s-a creat situația :
- contractul de vânzare-cumpărare are in cuprinsul sau referirea la o suprafața de teren
(specificata ca fiind indiviza) aferenta (cota-parte) apartamentului respectiv.
- vânzătorul a omis sa transmită la data contractului titlul de proprietate emis pe numele
lui, si l-a adus ulterior (după cca 2 ani) noului proprietar
- actualul proprietar are astfel un titlu de proprietate cu numele vechiului proprietar.

Ce cale legala este de urmat pt corectarea/rectificarea acelui titlu de proprietate?
Este de competenta biroului local/zonal de cadastru?
Cui trebuie sa se adreseze actualul proprietar pentru aceasta corectare?

Multumiri anticipate!
Cu respect,
Am următoarea problema:
Intr-o curte a unui imobil condominium - pe spatiul aferent acestui imobil, o parte din proprietari vor sa taie un arbore, pe motiv ca la o furtuna recenta o creanga mare s-a rupt si a blocat temporar accesul pe o alee.
Din cei 12 proprietari doar 8 sunt cei care vor taierea acelui pom .
Insa ei "IMPUN" celorlalti 4 sa participe la plata cheltuielilor de taiere, degajare, transport.
Intrebarile:
- CE AUTORITATE (LOCALA/DE SPECIALITATE) POATE FI SESIZATA a.i. ca acel pom sa NU fie taiat ci doar toaletat, etc incat sa nu mai prezinte pericol
- E CORECT pt cei 8 sa pretinda celorlalti 4 sa suporte costuri ?
- Ce lege (sau act normativ OFICIAL) reglementeaza atari situatii?

Cu multumiri anticipate
Cristian Nicolae
Cu respect,

Intrebarea are 2 subpuncte:
- ce legi/reglementari (si unde le gasesc ACTUALIZTE) sunt referitoare la pensionarea anticipata.
- Am gasit o referire la o eliminare a acelei limite de maxim 5 ani inainte de varsta standard..... e reala aceasta re-reglementare?:O
Cu multuniri anticipate
Mutumesc!
Da, intr-adevar, ei cer 26000 Euro......nici mai mult nici mai putin!
Eu am depus la instanta un set de foto color cu "imbunatatirile" = VANDALIZARILE si explicativele aferente.
Este clar ca NU dreptul de proprietate este vizat direct ci EXCROCAREA mea prin forarea unei asa-zise decizii in instanata.
Ramane deci setul de intrebari...
Enuntul problemei:

1 Am (cu toate actele in buna regula, incusiv cadastru) un ap. de 2 camere in S5
In urma cu cateva luni am evacuat (cu sentinta definitiva si irevocabila) niste chiriasi care NU plateau sistematic intretinerea de peste 3 ani

2 Pentru a incerca sa forteze ramanerea in locuinta, respectivii au deschis (inainte de evacuare) o actiune pt instituirea unui asa-zis “drept de retentie” pretinzand ca ar fi facut imbunatatiri al caror cuantum depaseste cu mult chiar valoarea acuala a locuintei.

3 NU au prezentat (actual faza = fond) nici un fel de act, nu au platit taxa pt expertiza tehnica impusa de instanta) .
Mai mult, locuinta e intr-o stare de degradare avansata unele din instalatii fiind practic vandalizate ; deci necesita reparatii capitale.

4 Intrebari :
- avand in vedere actiunea care – teoretic greveaza locuinta- pot sa o vand ?
- ei pot bloca aceasta vanzare ? daca da, pe ce baza ? (lege, art., paragraf...)
- este deci necesar sa astept parcurgerea intregului lant juridic: fond, apel, recurs,
contestatie in anulare (= cel putin 2 ani) .. pt ca pot vinde casa?

Cu multumiri anticipate.
Multumesc din nou!
Ideea LOR e (dupa cum corect suspectați) sa le rămână acest pământ dar fără sa ma mai despăgubească......fie si cu cheltuielile făcute pana acum.....
"RUDE BUNE" -
De aia am scris "cale închisa pe toate parțile"

PS Exclud actiuni in justitie - sunt in somaj si abia ma ajung cu banii...
Toate cele bune!