avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Activitate mirelaisofia

Activitate mirelaisofia

AM SI O INTREBARE? CA NU MA PREA PRICEP SI NU STIU CUM SA FAC
Doresc sa colaborez cu o firma Spaniola si vreau sa-mi inregistrez firma in ROI (registrul intracomunitar) + sa trec firma la platitoare in scopuri de TVA cu completarea decl. 098 + 095.Acum intrebarea mea este eu sunt platitaore de Impozit Profit cum trec pe Vectorul Fiscal , unde ma incadrez?la punctul E taxa pe valoare adaugata?
1.2 Inregistrata in scopuri de tva ca urmare a faptului ca CA urmeaza sa atinga sau sa depaseasca plafonul de scutire, cu privire la regimul special de scutirepentru intreprinderile mici
sau
1.3 Inregistrare prin optiune pentru aplicarea regimului normal de tva, desi CA estimata este inferioara plafonului de scutire?

Ma puteti ajuta ? Va multumesc din tot sufletul.
O firma care are cod caen 7022 , doreste sa incheie un contract de intermediere? (nu stiu cum sa-l numesc) pentru un comision la vanzare.
Mai exact firma de consultanta asigura clientului un contract pentru executarea unor lucrari, iar pentru acest contract doreste sa beneficieze de un comision la tot ce incasesaza in urma efectuarii lucrarilor respective.

m-ati putea lamuri si pe mine daca se poate face cumva un contract de intermediere sau de prestari vanzari, tinand cont si de codul caen?

Va multumesc anticipat
Buna ziua,
cum pot inregistra cat mai corect facturile de vanzari care sunt incasate in numerar prin bonuri fiscale,si deci prin casa dar sunt incasari care se regasesc in bonuri eu avand incasari in numerar mai mari intr-o singura zi.
Sper ca se intelege ceva din ce am scris.
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile dvs.
Va multumesc de raspuns. As mai avea o intrebare.Avem deschis un punct de lucru,unde se foloseste o masina in interes de serviciu, daca s-ar face un contract de comodat intre societate si persoana care foloseste masina de la punctul de lucru s-ar putea deduce cheltuielile cu aceasta masina?Specific ca societatea are un asociat unic care are inregistrata pe firma masina personala si deci se deduc cheltuielile si un administrator.
Va multumesc
Cum sa inregistrez o factura de avans (servicii)pana la sosirea facturii definitive?
Va multumesc
Discuție legislatie
Buna ziua,
vreau sa intreb legat de examnenul de expert contabil cu studii superioare, am 3 ani pe cartea de munca vechime cu studii superioare (deci ma incadrez) sa pot candida anul acesta, dar la actualul serviciu pe care il am m-au incadrat contabil cu studii medii cum se tine cont la inscrierea la examenul de expert contabil cu studii superioare? imi poate raspunde cineva? va multumesc>

Răspuns la discuția salarizare
Calcul salariu; angajator fond CAMM 2% ???

fond somaj 0,5%
fond sanatate 5,2%
fond cas 20,8%
comision camera de munca 0,75%-0,25%
fond contributii concedii 0,85%
fond garantare creante 0,25%

Va multumesc frumos

Discuție salarizare
ce inseamna CAMM 0,2% de la calcului salariului? Va multumesc