avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate maryloo

Activitate maryloo

Răspuns la discuția returnare produs in farmacii
atunci sa dea altceva in schimb
buna ziua, am cumparat aseara un aspirator nazal electric din farmacie. am constatat ca nu iti face treaba cum trebuie, nu in sensul ca necesita service ci ca la puterea care o are nu ma ajuta deloc. am fost azi dimineata la farmacie si mi s-a spus ca farmacia are alta lege fata de restul unde poti returna in 24 ore si ca la ei nu se returneaza. a ramas aparatul la ei, urmand ca maine sa vina distribuitorul aparatului cu alt aparat identic sa faca comparatie, dar mai mult de atat nu au ce sa imi faca, dupa spusele lor. exista intr-adevar lege speciala prin care farmaciile nu returneaza banii???
Răspuns la discuția salariati informati eronat
pana la urma si-au dat seama de gresala si au anulat cererile de demisie si au facut cum este corect. adica instiintare de preaviz pt desfiintarea postului si incetarea contractelor cu art. 65 (1). multumesc
Răspuns la discuția salariati informati eronat
chiar daca exista 12 salariati care pot sustine ceea ce au fost informati ca ar insemna acea hartie de catre directoare?

ei au inteles ca trebuie sa plece, dar isi vor dreptul la somaj. atata tot. tinand cont ca acest loc de munca este la un liceu din bucuresti
buna ziua. ma confrunt cu situatia tatalui meu, care a fost instiintat verbal ca la locul de munca se desfiinteaza cateva posturi. ieri directoarea impreuna cu consiliul au anuntat cine sunt cei care vor pleca, urmand sa ii puna sa semneze o foaie si explicandu-le ca acea foaie este luarea la cunostiinta si incetarea activitatii cu drept de somaj (asta dupa 35 de ani de munca in acel loc). Au fost incurajati sa semneze, spunandu-li-se ca de la somaj isi vor gasii mai repede un loc de munca, etc.
cei care erau acolo au semnat si au plecat. un alt angajat a venit astazi sa semneze si nu a vrut pana nu se informeaza. in urma acestui fapt a descoperit ca au fost pusi sa isi semneze demisiile!!!! scria clar art. 55 lit b.
ce se poate face in astfel de situatie???? tinand cont ca ei nu au de unde stii legile si chiar daca le-ar fi explicat ca art 55 b inseamna de bine si cu drept la somaj ei credeau.
deocamdata s-au adunat toti cei care au semnat si au depus la secretariat o contestatie. va rog sa ma ajutati. multumesc
Răspuns la discuția INCETARE CIM
va multumesc, asta ma interesa ce fel de decizie sa ii fac. o sa mai sun inspectoarea poate imi da un raspuns. va multumesc

ps: a zis ca nu stie, presupune caci trebuie sa fac o adresa pur si simplu si sa mai intreb. pe cine sa mai intreb daca nici ea nu stie? :))
tudorvaleriu a scris:

BG:
Mergeti la Fisc, inregistrati conventia, completati formularul tip si paltiti impozitele legale aferente. Functionarii de acolo va vor lamuri.

maryloo:
Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de plata contributiilor legale da catre angajator.


multumesc mult de tot
Răspuns la discuția INCETARE CIM
Buna ziua, am si eu o problema, va rog sa ma ajutati.
am inregistrat un contract de munca ce nu trebuia inregistrat. cum fac sa il anulez si in acelasi timp sa nu isi piarda indemnizatia de somaj?
va multumesc
buna ziua, in cazul in care angajatorul nu a platit darile la stat, ma influenteaza atunci cand fac cererea pentru indemnizatie crestere copil? va multumesc