avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate simoprofa

Activitate simoprofa

Răspuns la discuția accident rutier
OK, asa voi face de indata ce voi intra in posesia lui ( abia acum in 30 iunie s-a terminat, dar voi fi de ajutor si pt altii ) :D
Răspuns la discuția accident rutier
Cam asa ceva am patit si eu anul trecut (doar ca masina era in parcare si soferul vinovat era drogat, nu beat). Aceeasi chestie au incercat asigurarile si cu mine dar i-am dat in judecata, m-am inarmat cu rabdare si ... imi iau masina noua =D>Deci:lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte.Taxele de judecata sunt urmatoarele: onorariu avocat( in functie de avocat) plus timbrul judiciar pt. ca vei merge pe 'pretentii' si se calculeaza in functie de suma pe care o ceri. Eu am mai platit 1500 RON expertiza masinii dar, imi scot banii. Bafta !!!
Răspuns la discuția Dilema RCA accident
Ei,de data asta s-a facut dreptate=D> In urma procesului primesc 21400 ron adica bani pentru alta masina, nicidecum pentru reparatie. Totul este sa ai rabdare si curaj sa apelezi la instanta :D
Răspuns la discuția Reguli de despagubire RCA
Felicitari :)
Răspuns la discuția Reguli de despagubire RCA
Nu aveti ce discuta cu ei decat in scris (orice aveti de nelamurit, puneti pe foaie si cereti nr. de inregistrare de la secretariat:un exemplar al dvs. un exemplar al lor) altfel o sa ajungeti pe unde nu va doriti. Si va spun din proprie experienta B-) Daca nu sunteti multumit, aveti la dispozitie tribunalul si atunci... nimic altceva decat rabdare si tutun
Buna ziua,
sunt profesoara de lb. engleza cu vechime in invatamant de 10 ani si gradul 2 dar am stat acasa cu copilul un an si jumatate. Inainte de a termina facultatea am mai lucrat cu carte de munca timp de 6 luni. As dori sa stiu de cand as putea trece in alta treapta de vechime? Anul acesta scolar ( 2010-2011) sau anul viitor scolar ( 2011-2012 ) pentru ca d-soara de la salarii habar nu avea sa ma lamureasca. Si inca ceva: conform noii grile de salarizare as putea beneficia de bani in plus pentru ca am in derulare un proiect cu fonduri europene nerambursabile?

Va multumesc
Răspuns la discuția Dilema RCA accident
nu vreau suma maxima, vreau doar suma reprezentata de costul de reparatie al masinii, nimic altceva
Răspuns la discuția Dilema RCA accident
Inca o intrebare: am primit de la asigurari 3300 E pentru reparatii (dupa ce am insistat mai mult de o gramada la ei si am scapat de idiotenia de dauna totala de 2300E!!!!! ),pot cere banii 'in mana' in vederea repararii masinii in regie proprie? Altfel la service, cu deviz de plata direct pt. cei la asigurari nu mi-o pot repara

Va multumesc
Răspuns la discuția Dilema RCA accident
Va multumesc tuturor pentru promptitudine .Din partea mea aveti 10 plus :)
Buna seara,
In data de 21 oct, ora 21.30 mi-a fost lovita masina in parcare. Am depus plangere la Politie si cu ajutorul unui martor ocular am aflat cine este faptasul. Am mutat masina in alt loc din parcare si a doua zi am fost sunata la serviciu ca mi-a fost lovita din nou masina si, culmea , de aceeasi persoana. In cele din urma persoana respectiva a mai lovit inca 5 masini si un mopedist drept pt. care a fost prins de Politie si dus la probe. Acolo, surpriza: pozitiv la benzodiazepina !!! Am primit copie dupa RCA -ul lui si am mers la asigurari. Iar de atunci tot bat pe la usa lor sa imi faca masina iar ei nici nu se gandesc. Mi-au dat dauna totala (nu e cazul) am refuzat si mi-au oferit o alta suma pt. reparatie, suma care nu este suficienta. Intrebare:este societatea de asigurari obligata sa imi repare masina indiferent de costuri (clar, nu depasesc suma pe care se obliga asiguratorul sa o plateasca asa cum scrie pe polita!!!!) Este un infern, imi car copilul la gradinita cu taxi, cu tramvai cu orice altceva decat masina MEA!!!!!! Va rog ajutati-ma sa ma lamuresc

Va multumesc