avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 966 soluții astăzi
Forum Activitate richy

Activitate richy

Buna ziua,

As avea si eu o scurta intrebare.

In venitul brut este inclus si TVA-ul ?

De ex. pentru plata CNAS (5.5%) a unei sume brute de 200 RON (cu tva inclus) trebuie platit 11 RON (adica 5.5% cu tot cu tva) ?

Multumesc mult.
Răspuns la discuția Proces Verbal CNP gresit
Deci sa inteleg ca pot scrie si asta un motiv de anulare al PV in contestatie.
Răspuns la discuția Proces Verbal CNP gresit
Eram in graba mare pentru ca intarziasem de cateva minute bune la o sedinta si colac peste pupaza am mai pierdut si 15 minute cu amenda de aceasta nu am avut timp sa citesc procesul verbal.

La mentiuni a scris agentul : citez - ' Nu am! '

Ma gandesc ca aici trebuia sa imi ofere mie sansa sa le scriu nu sa scrie el in numele meu.
Răspuns la discuția Proces Verbal CNP gresit
Multumesc pentru ajutor!

Numai CNP-ul si numarul apartamentului sunt gresite. Nu am scris nimic la mentiuni si am semnat procesul verbal.

Imi puteti oferi un model pentru contestatie?
Care sunt procedurile pana cand voi afla daca PV este nul de drept sau nu?

Multumesc pentru raspunsuri.
Buna seara,

Am primit o amenda pentru traversare neregulamentara ca si pieton dar dupa ce am recitit procesul verbal am observat ca CNP-ul este scris gresit ... agentul a uitat sa scrie o cifra + numarul apartamentului unde locuiesc este scris gresit.

As avea castig de cauza la o eventuala contestatie?

Multumesc.
Răspuns la discuția Plata TVA
Multumesc pentru raspuns.

Am avut venituri in perioada Ianuarie 2010 - Aprilie 2010 de 3000 RON si TVA 570 RON.

La Trimestrul 1 cred ca trebuie sa platesc acest TVA de 570 RON daca nu am avut cheltuieli.

Dar problema e ca data de 10 MAI 2010 se incadreaza pe trimestrul 2 aceasta data fiind data cand voi achizitiona produsele IT doar atunci voi avea TVA de dedus, dar banii 570RON vor fii deja platiti pentru trimestrul 1.

Problema e ca nu stiu cum sa tin acesti 570 RON de care voi avea nevoie curand.

Multumesc mult.
Discuție Plata TVA
Buna ziua,

Mi-am deschis un pfa in ianuarie 2010 sistem real platitor de TVA si am unele nelamuriri.

Am incasat pana in luna aprilie 3000 RON din care TVA 570 RON.
Pana acum nu am avut cheltuieli din banii PFA-ului.

In data de 26 este ultima zi a platii TVA.
Vreau sa cumpar mai multe produse IT pentru a deduce TVA-ul in interesul firmei dar va mai dura cateva zile.

Este vreo problema daca data facturii de unde cumpar produsele este de exemplu 10 MAI 2010 pentru a putea deduce TVA-ul de 570 RON pentru trimestrul 1?

sau

Voi fii nevoit sa platesc TVA-ul de 570 RON si abia in trimestrul 2 pot deduce aceste cheltuieli pentru produsele cumparate.

Multumesc.
Buna ziua,

Am infiintat un PFA acum 2 luni - sistem real cu TVA.

Am fost la finante in primele zile de la inregistrarea PFA-ului si am dus urmatoarele registre:

- Registru Inventar
- Registru Jurnal de incasari/plati

care au fost numerotate, snuruite si sigilate.

Dupa ce am citit mai multe subiecte pe internet am aflat ca ar mai fii nevoie de:

- Registru Unic de Control
- Jurnal de Cumparaturi
- Jurnal de Vanzari

Intrebarile mele sunt:

1. Acestea sunt obligatorii si trebuie duse la finante pentru numerotat, snuruit si sigilat?
2. Risc sa primesc amenda pentru ca nu le-am dus la timp?

Va multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția Factura proforma - PFA
Multumesc. Multa sanatate.
Buna,

As avea o scurta intrebare.

Trebuie sa emit o factura proforma cat mai urgent. Ieri am primit actele pentru PFA.
Azi ma voi duce la banca sa imi deschid si un cont.

Pot emite factura daca inca nu am ajuns sa declar PFA la fisc?

Va multumesc.