avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate sorin_1

Activitate sorin_1

Sunt nascuta in anul 1967, lucrez din luna septembrie 1983 si pana in prezent fara intrerupere. In aceasta perioada am 12 ani lucrati in grupa a II a. Pot sa ma pensionez anticipat fara penalizari? (agajat femeie)
Discuție PFA plata CASS
Am detinut PFA in perioada 2010-2016 avand contract de prestari servicii cu o unitate bancara, cod CAEN 8299, fiindu-mi retinut un procent de 10% la sursa.
Va rog sa imi spuneti care este baza de calcul a CASS? Venitul brut sau venitul net?
Ca PFA ar trebui venitul net dupa cum s-a calculat impozitul. Venitul brut minus cheltuielile deductibile pentru functionarea PFA.
De ce ANAF calculeaza CASS la venitul brut in acest caz daca potrivit art.296''21 alin 1 lit. C am statutul de PFA?
La acelasi art.296"21 lit. f este vorba de persoane si nu de PFA.
Mentionez faptul ca sunt pensionar pentru limita de varsta, in speta fiind vorba de perioada 2012-2016.
Răspuns la discuția pensionat anticipat si pfa
Multumesc pentru raspuns. Trebuie sa mentionez ca nu am formulat cum trebuie intrebarea, dar pana sa primec raspunsul dumneavoastra am citit un alt raspuns cu privire la ce ma interesa. Sunt pensionat anticipat din 2009 din carul M.A.I, iar din vara cand a intrat in vigoare legea recalcularii pensiilor M.A.I. pensia anticipata a devenit pensie pentru limita de varsta. In aceste conditii pot activa mai departe? Daca cunoasteti, spuneti-mi va rog la venitul din PFA trebuie sa mai platesc contributii si care anume?
Sunt pensionat anticipat din anul 2009 si am un pfa infiintat in 2010. Vreau sa stiu daca in urma modificarilor aparute la legea pensiilor si a salarizarii in 2011sunt nevoit sa renunt la una din ele?
Am lucrat ca politist peste 20 de ani. In anul 2002 a fost demilitarizata politia. Conform legislatiei in vigoare, pot opta pentru pensie militara de stat daca am minim 15 ani ca militar. In situatia mea am 13 ani dar la acestia se adauga si cei doi ani de scoala militara si armata? Am sau nu dreptul la pensie militara de stat?