avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate zomir

Activitate zomir

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Explicatia dv. este vaga si lasa loc de interpretari... cel mai bine sa atasati o schema (ca la politie) , ca sa ne dam seama ce s-a intamplat !In primul rand daca dv. aveti indicatorul ,, sens unic" celalalt avea indicatorul '' accesul interzis".
Răspuns la discuția intretinerea
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Studiati legea 230 din 2007 si HG 1588 din 2007. Va veti lamuri, deoarece este stipulat foarte detaliat!
Buna ziua!
Doresc sa stiu care este baza legala si ce demersuri pot face pentru a intra in posesia rezultatelor comisiei de disciplina a Colegiului Medicilor Dentisti din Bucuresti care avut loc in iunie 2012 si de atunci si pina in prezent am facut o serie de petitii scrise pentru a intra in posesia acestui rezultat.
Mentionez ca am fost si in audienta la Presedintele CMDB-ului care m-a asigurat ca voi primi un raspuns scris in termen legal dar din pacate nu am primit nimic.
Pot da in judecala Colegiului Medicilor Dentisti din Bucuresti pentru nerespectarea legii 233 / 2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor (publicata in Monitorul Oficial nr. 296 din 30 aprilie 2002) art 8 alin 1?
Va multumesc si astept cu interes un raspuns din partea dv.
O zi buna!
Care este baza legala ? de unde ati scos 7m3 de apa cu 3,5m3?
Răspuns la discuția Penalizare intretinere
In baza L 230 din 2007 daca asociatia impune penalizari restantierilor in favoarea asociatiei dar nu mai mult de 0,2%/zi de la data scadenta,trebuie sa o platiti.Nu aveti cistig de cauza cu acest motiv.Furnizorii nu astepta sa le fie platite facturile la trei luni o data,ma mir ca mai aveti utilitati,daca mai sunt inca vreo 7-8 asa .....restantieri se va ajunge la executorul judecatoresc
Doresc sa stiu daca mai pot recupera sumele platite in plus la SC [editat]SA in perioada ianuarie 2010 - iulie 2011.Mentionez ca s-a facturat in plus si am cerut discount in valoarea platilor efectuate in plus dar societatea invoca faptul ca facturile emise au fost trecute prin contabilitaea lor si ca nu au fost contestate in termenul de 5 zile conform contractului incheiat cu firma lor.Mentionez ca a fost contractul incheiat la data de 05.09.2005 pe o durata de 5 ani9 deci pina la 05.09.2010) si nu a mai fost prelungit cu acordul partilor dar facturi au fost emise in continuare, pe ce baza???
Va multumesc!
Conform OG 78/2001,anexa 1 din regulament,art 5 contorizatii plateau un cuantum de 10% din consumul total inregistrat ,iar restul le revenau celor necontorizati.
Conform legii 230/2007 cit si a metodologiei elaborata in baza prevederilor art 5,(2) din HG 933/2004 art. 73 alin,1,2si3,cantitatea lunara de apa calda de consum se determina prin raportarea consumului mediu de apa calda facturate in decursul ultimelor trei luni consecutive la numarul mediu de locatari din condominiu din aceeasi perioada-pentru cei necontorizati .
Intrebarea mea este: OG 78/2001 nu mai este in vigoare?daca da! Ce lege l-a agrogat? cum se face exact calculul si in ce baza a apei calde si reci intr-un bloc de 66 apartamente din care doar 14 apartamente nu sunt contorizate?:stunned: