avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate distribution

Activitate distribution

Buna ziua,
Doresc sa achizitionez un autoturism cu motor de 1590cm.

As dori sa stiu daca impozitul anual si asigurarea sunt mai mari daca o cumpar pe persoana juridica si nu pe fizica.

Daca, da, aveti idee care ar fi diferenta..sau ceva mai concret?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

As dori sa aflu raspunsul la cateva intrebare, inainte de a discuta cu contabilul (doresc sa am habar sa stiu ce intrebari formulez atunci).

Pentru un magazin de imbracaminte si incaltaminte. Produsele care vin pe factura sunt de la mai multi producatori, diverse modele, culori si marimi.

Cum voi face NIR-ul ? Ma refer la denumirea produselor ce apar in nir.

Exista vreo legatura intre produsele de pe NIR si cele trecute in casa de marcat ?

Pe bonul fiscal trebuie sa apara descrierea produsului exact cum am trecut si pe NIR?

Cum este mai bine sa bag codurile in casa de marcat pe modele exact sau se poate si pe produse ? Mentionez ca pot avea mai multe modele dintr-o anumita categorie (ex treninguri X la diferite preturi, treninguri Y la diverse preturi).

Va multumesc pentru rabdare si raspunsuri.

Am comercializat produsele unei firme fara sa am licenta in acest scop ci doar factura. Nu am stiut acest lucru.

Ce mi se poate intampla daca aceasta firma ar afla acest lucru?

Ma pot da in judecata? Mentionez ca am facut acest lucru prin intermediul unui SRL. Se poate inchide firma?

Multumesc.
Help!

Răspuns la discuția Impozit forfetar 2010
pana la urma se plateste sau nu?
carsto a scris:

Nu cred ca este nimeni de acuzat sau blamat cand totul azi e o nebuloasa Andromeda. Cel mai sigur este sa puneti intrebarea direct la adm. fin. Legea este lege, interpretarile si normele de aplicare sunt cu totul scu totul de aur.....


Cum pot pune aceasta intrebare direct la Administratia Financiara? Ma pot adresa on-line sau pot trimite vreo scrisoare?
Multumesc celor care au postat, orice raspuns este binevenit!
adrian stoica a scris:

Am intrebat acest lucru la finante intrucat auzisem ceva despre acest lucru de la doamna contabila, dansa ma si sfatuit sa intreb la finante despre acest lucru si mi s-a dat acest raspuns.

Pai daca contabila va pune pe dvs sa intrebati ma intreb chiar este contabil ?
Raspuns nu trebuie sa platiti impozitul minim


Recunosc ca nu pare o contabila foarte buna, dar am zis totusi este autorizata si stie ce spune. Iar raspunsul dat de catre doamna de la finante, la fel ma pus pe ganduri, dar la fel de bine consider ca este vorba de incompetenta si m-am gandit sa aflu si parerile altor persoane.

cip200 a scris:

Nu trebuie platit. Cred ca s-a referit la impozitul pe profit determinat.


Dansa asa mi-a zis ca a venit "o lege noua" care obliga si contribuabilii nou infintati la plata impozitului minim in primul an fiscal.

Am intrebat acest lucru la finante intrucat auzisem ceva despre acest lucru de la doamna contabila, dansa ma si sfatuit sa intreb la finante despre acest lucru si mi s-a dat acest raspuns.

Din acest motiv nu stiu ce sa cred, si eu stiam acelasi lucru ca si dvs insa nu gasesc noua baza legala, cea noua unde sa fie specificat acest lucru.
In cazul in care ar trebui platit pot inchide firma sau nu-mi dau dreptul pana cand nu platesc impozitul?
Buna ziua, este cineva in cunostiinta de cauza care sa-mi spuna daca trebuie sa platesc impozit minim in cazul in care am o firma infintata anul acesta in feb 2010?

Din cate stiam pana acum nu trebuia platit in primul an de contribuabilii nou infintati.

Am fost azi la finante si doamna de acolo mi-a zis ca trebuie declarat si platit chiar daca sunt nou infintat, ba mai mult trebuie si din urma pe ultimile 3 luni

Poate cineva sa ma ajute? Multumesc!