avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Exista vreo legatura intre produsele de pe NIR si cele ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Exista vreo legatura intre produsele de pe NIR si cele trecute in casa de marcat ?

Buna ziua,

As dori sa aflu raspunsul la cateva intrebare, inainte de a discuta cu contabilul (doresc sa am habar sa stiu ce intrebari formulez atunci).

Pentru un magazin de imbracaminte si incaltaminte. Produsele care vin pe factura sunt de la mai multi producatori, diverse modele, culori si marimi.

Cum voi face NIR-ul ? Ma refer la denumirea produselor ce apar in nir.

Exista vreo legatura intre produsele de pe NIR si cele trecute in casa de marcat ?

Pe bonul fiscal trebuie sa apara descrierea produsului exact cum am trecut si pe NIR?

Cum este mai bine sa bag codurile in casa de marcat pe modele exact sau se poate si pe produse ? Mentionez ca pot avea mai multe modele dintr-o anumita categorie (ex treninguri X la diferite preturi, treninguri Y la diverse preturi).

Va multumesc pentru rabdare si raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 09:49, 3 Septembrie 2011
stabiliti imbracamintea pe grupe: pantaloni, camasi, sacouri, bonetica, fular, manusa idem faceti si receptiile dar treceti si denumirile din factura camasa stubydoo de exemplu dar in casa de marcat tastati 1. camasa, 2.pulovar.3. panataloni,4.trening set, si eventual accesori, etc.
Ultima modificare: Vineri, 2 Septembrie 2011
ovidiu7676, utilizator
"Fiecare produs sa apara pe bon cu denumirea clara !

Nu se accepta „Diverse”.

„Fructe” nu este suficient ci „Mere Golden”.

"Respectati numele din NIR."

- Art. 56. - (1) Continutul bonului fiscal, cu exceptia bonurilor fiscale emise cu aparatele de marcat electronice fiscale destinate activitatilor de schimb valutar si de taximetrie, cuprinde:
d) denumirea fiecarui bun livrat sau a serviciului prestat... (oug28/1999)
- amenda (lei) 2000 - 4000"

(de la un seminar al patronatelor caselor de marcat din romania cu garda financiara.B-) )



... asta ar presupune obligatoriu (ca nu se poate altfel) evidenta cantitativ-valorica pe computer cu legatura casa marcat...

... in practica "merge", se accepta (dar nu intotdeauna) cum s-a indicat mai sus de @ovidiu7676...




Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Septembrie 2011
ContSters123067, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare nir cry_mitroi cry_mitroi Buna ziua, Am un magazin de haine noi si as vrea sa va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea nelamurire:am 2 furnizori iar pe facturile de la ... (vezi toată discuția)
Program de emitere bonuri fiscale si facturi gabriela.camelia gabriela.camelia Buna ziua! Reprezint o firma nou-infiintata neplatitoare de TVA in domeniul xerox/vanzare papetarie,etc. Mi-am cumparat casa de marcat Succes M7 care nu are ... (vezi toată discuția)
Se poate pe acelasi nir, pentru aceeasi marfa, adaosuri diferite? ririana ririana Rog pe cine are mai multa experienta in comertul cu amanuntul sa imi spuna si mie daca am voie (dpdv legal) sa inregistrez pe acelasi NIR un produs (marfa) cu ... (vezi toată discuția)