Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Exista vreo legatura intre produsele de pe NIR si cele ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Exista vreo legatura intre produsele de pe NIR si cele trecute in casa de marcat ?

Buna ziua,

As dori sa aflu raspunsul la cateva intrebare, inainte de a discuta cu contabilul (doresc sa am habar sa stiu ce intrebari formulez atunci).

Pentru un magazin de imbracaminte si incaltaminte. Produsele care vin pe factura sunt de la mai multi producatori, diverse modele, culori si marimi.

Cum voi face NIR-ul ? Ma refer la denumirea produselor ce apar in nir.

Exista vreo legatura intre produsele de pe NIR si cele trecute in casa de marcat ?

Pe bonul fiscal trebuie sa apara descrierea produsului exact cum am trecut si pe NIR?

Cum este mai bine sa bag codurile in casa de marcat pe modele exact sau se poate si pe produse ? Mentionez ca pot avea mai multe modele dintr-o anumita categorie (ex treninguri X la diferite preturi, treninguri Y la diverse preturi).

Va multumesc pentru rabdare si raspunsuri.
stabiliti imbracamintea pe grupe: pantaloni, camasi, sacouri, bonetica, fular, manusa idem faceti si receptiile dar treceti si denumirile din factura camasa stubydoo de exemplu dar in casa de marcat tastati 1. camasa, 2.pulovar.3. panataloni,4.trening set, si eventual accesori, etc.
ovidiu7676, utilizator
"Fiecare produs sa apara pe bon cu denumirea clara !

Nu se accepta „Diverse”.

„Fructe” nu este suficient ci „Mere Golden”.

"Respectati numele din NIR."

- Art. 56. - (1) Continutul bonului fiscal, cu exceptia bonurilor fiscale emise cu aparatele de marcat electronice fiscale destinate activitatilor de schimb valutar si de taximetrie, cuprinde:
d) denumirea fiecarui bun livrat sau a serviciului prestat... (oug28/1999)
- amenda (lei) 2000 - 4000"

(de la un seminar al patronatelor caselor de marcat din romania cu garda financiara.B-) )

... asta ar presupune obligatoriu (ca nu se poate altfel) evidenta cantitativ-valorica pe computer cu legatura casa marcat...

... in practica "merge", se accepta (dar nu intotdeauna) cum s-a indicat mai sus de @ovidiu7676...

ContSters123067, utilizator