avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate razvan.nan

Activitate razvan.nan

va multumesc! m am informat in privinta conditiilor acestuia si cred ca este solutia perfecta! sincer va multumesc din tot sufletul!
cum putem proceda pentru semnarea unui antecontrat? antecontractul nu presupune aceleasi taxe si onorarii? va rog detaliati putin solutia propusa. multumesc!
terenul a fost evaluat la 542 euro pe metru patrat conform grilei valaorea pe piata este mult mai mare ceea ce oricum nu are nici o importanta pentru noi intrucat nu dorim sa vindem casa. multumita bcr nu putem lua nici credit pentru ca am fost atat eu cat si sotia raportati in baza de date a rau platnicilor pentru o greseala a lor pe care refuza sa si o indrepte dar pe care totusi o recunosc...aceasta varianta ar fi fost de departe cea mai simpla. taxele au fost calculate saptamana trecut de catre mai multi notari din bucuresti.
un contract de vanzare cumparare clasic sunt de parere ca nu ne putem permite indiferent de situatie. exista vreo sansa sa putem plati in rate impozitul+onorariul? e o situatie oribila.
astfel incat contractul de vanzare cumparare sa nu fie atacat ne am gandit ca ideala ar fi o clauza care sa prevada o renta viagera+drept de uzufruct pentru ca oricum locuim impreuna si banii teoretic raman in familie dar ceea ce ne descurajeaza este suma halucinanta de 14000 de euro care este absurda in conditiile in care veniturile noastre nici macar nu pot fi catalogate medii. bunica mea are 82 de ani si toti stau cu ochii pe ceas asteptand sa se intample... impozitul care stat este daca nu gresesc de 2%(putin mai mult de 7000 de euro) iar acest impozit printr un efort deosebit am estimat noi ca-l putem acoperi dar pana la 14000 orice am face nu putem ajunge. care sunt sansele de castig pentru un eventual proces deschis de mostenitorii impotriva actului de donatie? referitor la impozit si taxa notariala am verificat daca valoarea acesteia variaza de la un notar la altul si am constatat ca toti inainteaza o suma identica calculata in functie de o grila ce cuprinde preturile minime ale terenurilor. contractul de intretinere este o varianta pe care nu o cunosc puteti va rog sa imi dati mai multe detalii? ce presupune? care sunt costurile? care sunt avantajele si dezavantajele? in situatia in care optam pentru donatie si avem un certificat medico legal care atesta capacitatea mentala se poate considera ca respectivul act este inatacabil?
buna ziua.

ma aflu in urmatoare situatie: bunica mea din partea mamei intentioneaza sa mi lase drept mostenire un teren si o casa. din ceea ce am reusit sa aflu de pe internet reiese ca avem doar doua optiuni fiecare cu avantaje si dezavantaje - testament sau contract de vanzare cumparare. problema testamentului vine din caracterul atacabil al acestuia (ceea ce probabil se va intampla) iar problema contractului de vanzare cumparare este legata de taxele notariale si impozite care insumate duc la valoarea de 14.072 euro - suma pe care nici eu nici bunica mea nu ne-o putem permite. precizez ca bunica mea are si alti nepoti care si-au manifestat interesul pentru casa si pentru teren si au amenintat ca se vor opune prin toate mijloacele legale disponibile ceea ce face ca testamentul sa imi para o solutie deloc eficienta. nu stiu ce relevanta are dar consider important sa precizez faptul ca bunica mea a avut 4 fete si de pe urma acestora provin 6 nepoti inclusiv eu. vlointa bunicii mele este foarte clara si a fost exprimata de fata cu toate rudele - casa si terenul doreste sa mi le lase mie. ce facem? cum procedam? avem de ales intre un act usor demontabil si plata unor taxe imense. exista vreo cale de mijloc?
Răspuns la discuția donatie versus vanzare-cumparare
buna ziua,

sunt interesat sa stiu daca exista o solutie de mijloc intre testament si donatie care sunt usor atacabile doar ieftine si contractul de vanzare cumparare ce prespunne taxe notariale de 14000 de euro.
Răspuns la discuția contract vanzare cumparare
un aspect pe care l am omis este acela ca bunica intentioneaza sa mi lase casa si terenul cu conditia ca pe durata vietii sa le poata folosi. din ceea ce am citit pana acum si donatia este usor atacabila... am consultat un avocat care mi a facut o impresie destul de proasta multimindu-se sa ne spuna sec ca astea sunt optiunile...taxele mi se par absolut aberante si au valori colosale pentru oameni simpli dar totusi speram sa gasim o solutie mi se pare inadmisibil asa ceva.
buna ziua.

ma aflu in urmatoare situatie: bunica mea din partea mamei intentioneaza sa mi lase drept mostenire un teren si o casa. din ceea ce am reusit sa aflu de pe internet reiese ca avem doar doua optiuni fiecare cu avantaje si dezavantaje - testament sau contract de vanzare cumparare. problema testamentului vine din caracterul atacabil al acestuia (ceea ce probabil se va intampla) iar problema contractului de vanzare cumparare este legata de taxele notariale si impozite care insumate duc la valoarea de 14.072 euro - suma pe care nici eu nici bunica mea nu ne-o putem permite. precizez ca bunica mea are si alti nepoti care si-au manifestat interesul pentru casa si pentru teren si au amenintat ca se vor opune prin toate mijloacele legale disponibile ceea ce face ca testamentul sa imi para o solutie deloc eficienta. nu stiu ce relevanta are dar consider important sa precizez faptul ca bunica mea a avut 4 fete si de pe urma acestora provin 6 nepoti inclusiv eu. vlointa bunicii mele este foarte clara si a fost exprimata de fata cu toate rudele - casa si terenul doreste sa mi le lase mie. ce facem? cum procedam? avem de ales intre un act usor demontabil si plata unor taxe imense. exista vreo cale de mijloc?
Răspuns la discuția mai sunt sanse?

salut! daca am fost confuz asta se datoreaza probabil faptului ca am cunostine minime in domeniu probabil am facut cateva erori una sigura fiind legata de legea 10 care se refera la terenurile intravilane iar ceea ce ma intereseaza pe mine in fapt e legea 18/1991...oricum sorry pt neclaritati povestea mea pe scurt este ca recend din pacate bunicul meu a decedat iar de pe urma lui a ramas aceasta situatie neplacuta a terenurilor agricole pe care familia sa le avea si pe care nu a putut sa o rezolve in timpul vietii intrucat era nevazator foarte batran si avea de infruntat diverse situatii neplacute generate de autoritatile locale care evident fac tot ce le sta in putere sa blocheze redobandirea terenurilor... eu unul imi doresc extrem de mult sa reusesc ceea ce nu a putut face bunicul meu insa legat de situatia demersurilor pe care el le-a initiat nu stiu decat ca a avut cateva incercari finalizate cu sau fara cereri depuse iar la un moment a renuntat fiind intimidat si descurajat de conducerea localitatii...vreau sa stiu ce pasi sunt necesari pentru a fi urmatim in vederea obtinerii acestor terenuri, unde pot verifica daca au fost depuse cereri de redobandire a acestor terenuri, exista vreun termen limita in care putea fi solicitata redobandirea acestor terenuri, poate fi atacat acest termen, in cazul in care sunt cereri depuse de catre bunicul meu pot continua demersul initiat prin acestea??? cred ca intrebarea corecta/completa este ce trebuie sa fac pentru a redobandi acele terenuri?#-o multumesc mult! o zi buna!
Discuție mai sunt sanse?
Buna ziua,

Sunt interesat in mod deosebite de redobandirea unor terenuri agricole in judetul Ialomita. Precizez ca aceste terenuri au apartiunut strabunicilor mei si le-au fost confiscate in perioada comunista. Referitor la demersurile initiate pana acum pentru obtinerea acestor terenuri nu va pot spune prea multe intrucat ele au fost demarate de catre bunicul meu (acum decedat) iar discutiile purtate cu acesta banuiesc ca sunt minime intrucat reclama vehement ostilitatea autoritatilor locale(datorata probabil unor interese personale) indreptata spre intentiile acestuia de redobandire a acestor terenuri. Din ceea ce am aflat pana in prezent este ca legea 10 in baza careia se face aceasta retrocedare are un termen maxim de depunere a cererilor motiv pentru care doresc sa stiu in situatia in care acest termen a expirat iar cererea nu a fost inregistrata pana in acest moment in conditiile legii daca se mai poate face ceva si daca este termen poate fi atacat. Cum pot proceda pentru a afla daca a fost depusa o cerere de retrocedare? Precizez ca in localitate sunt mai multe persoane in situatia mea care au intampinat aceleasi probleme cu autoritatile.