avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate Sfanta

Activitate Sfanta

Răspuns la discuția Daca se poate...
nu am gasit in c.p.c. un articol care sa prevada explicit
problema mea este mai exact urmatoarea...am o creanta de 25000 eur
debitorul detine 2 autoturisme cu o valoare de cca 10.000 eur amandoua si o pensiune de cca 2-300 000 eur. nu are de gand sa plateasca de buna voie desi i-am spus ca daca face o plata partiala il pot astepta si cateva luni.s-a notat somatia de plata imobiliara in cartea funciara. acum am aflat ca detine in proprietate si autoturismele....si ma gandeam ca sunt mai usor vandabile si macar acopera o parte din creanta....asta pt ca pana se vinde un imobil la ora actuala pe o suma atat de mare poate dura fff mult si asa m-am judecat cu el 5 ani...
multumesc
In cazul in care s-a inceput executarea silita in baza unui titlu executoriu constand intr-o hotarare judecatoreasca impotriva bunurilor imobile....se poate cere in acelasi dosar de executare si urmarirea bunurilor mobile ale aceluiasi debitor?
mentionez ca dosarul se afla la stadiul de somatie de plata notata in cartea funciara.
intreb deoarece suma de executat nu este foarte mare si executarea pe bunurile mobile se poate cred face mai repede (bunurile imobile sunt de valori mari iar in conditiile actuale de piata nu cred sa se poata executa rapid)
multumesc
Răspuns la discuția Traim in Romania ...
adresa la banca am facut acu vreo 2 luni in urma unei somatii de plata de atunci. si cu toate ca am depus acum si-au luat incuviintare.
nu este vb de alt titlu executoriu.
la momentul cand s-a adjudecat banca avea o suma...acum cu dobanzi si penalitati au in plus cateva mii de euro....de fapt solicita
cine este tinut raspunzator de diferenta?


Răspuns la discuția Traim in Romania ...
va multumesc pt raspunsuri...
contestatie la executare...numai ca pt a se si suspenda executarea trebuie si timbrat...plangere penala impotriva executorului..ok...numai ca pana se va si incepe un proces penal care sa poata tine in loc civilul....
plangere penala pt abuz in serviciu?
executorul era obligat prin lege sa plateasca catre banca in vreun interval de timp?
poate fi tinut raspunzator executorul pentru diferenta de suma pe care o imputa acum banca?
off...pt mine suna cam asa...in momentul in care banca a declarat creditul scadent si s-a inscris la masa credala....in acel moment practic a denuntat unilateral contractul meu cu ea...eu am platit intreaga creanta...gata ...stop....nu am avut cai prin care sa urmaresc daca au si primit banii...
chiar nu stiu cum sa incep
Am trait o situatie... acum 5 ani fostul meu sot a contractat mai multe " imprumuturi'' de la diversi camatari in baza unor contracte de imprumut semnate numai de el si de care eu nu stiam... la acel moment singurul nostru bun comun era un apartament cumparat cu credit ipotecar...camatarii desi isi primisera banii inapoi ( asa cum reiese si din inregistrarile de la procuratura) au inceput executarea apartamentului pe sumele de bani din contractele de imprumut pt ca citez "ramasesera scrise". in fine am divortat, instanta a atribuit in natura apartamentul fostului meu sot, motivarea instantei fiind " sa aiba de unde sa se indestuleze creditorii", mie revenindu-mi sulta. In continuare s-a procedat la executarea apartamentului si la vinderea lui la licitatie moment in care eu l-am adjudecat in contul creantei,fiind obligata ca si creditor intervenient sa platesc creantele preferentiale in speta banii executorului si valoarea creditului ipotecar al bancii declarat scadent si cu care se inscrisesera la masa credala. S-a intocmit procesul verbal de distributie al pretului in care se specifica si ca i se va plati bancii valoarea inscrisa la masa credala.
Acum dupa 4 ani ma trezesc ca banca isi ia incuviintare de executare silita pt executarea unei sume mult mai mari de bani impotriva mea (eram coplatitor la creditul respectiv) si impotriva fostului meu sot.... se pare ca executorul judecatoresc nu a platit creanta catre banca.
intrebari: executorul judecatoresc era obligat sa plateasca intr-un anumit termen banii catre banca?
executorul judecatoresc poate fi tinut raspunzator de diferenta de la cat era creanta bancii la momentul licitatiei si cea care este azi?
este abuz din partea executorului judecatoresc?
Buna ziua,
Sunt nepot de frate. Unchiul meu a decedat. In ultima perioada a vietii unchiul meu a fost ingrijit de catre o persoana . Din spusele acestei persoane ar detine un testament universal pt bunurile unchiului meu. Intrebarea mea este : am drept de mostenitor daca acest testament exista? Daca deschid mostenirea cum o chem pe aceasta persoana la dezbatere?
Va multumesc
este perfect legal....este pt 2 ore lucrate pe zi
pe mine ma interesa care este valoarea neta la un salariu brut de 300 Ron
Răspuns la discuția Nu vreau sa fiu executat
Partajul nu inseamna neaparat divort. Pe cale amiabila, va impatiti bunurile (in cazul tau cedezi partea ta din apart sotiei) si ramaneti casatoriti in continuare.

Buna dimineata
Va rog sa ma ajutati si pe mine....cat ar fi trebuit sa fie salariul net pe lunile iunie, iulie si august daca salariul brut a fost 300 lei pe aceste luni

VA MULTUMESC
hai sa ma bag si eu in seama:)
am un prieten care a facut o actiune de evacuare a unui chirias la fel ca al tau (tot societate, tot asa nu ii platise chiria, doar ca la el expirase si contractul de inchiriere)
ideea este ca procesul a durat cca 6 luni, executorul a costat 2000 Ron, iar cu totul a durat maxim 1 an pana a reusit sa evacueze chiriasul.