avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate bontzi

Activitate bontzi

Răspuns la discuția Portal eguvernare nefunctional
Va multumesc!

Asa am reusit si eu, intr-un final. La mine a functionat doar cu google chrome...
buna ziua!
nu reusesc sa accesez serverul e-guvernare pentru trasmiterea online a declaratiei 112...stie cineva ceva de vreo defectiune?
Răspuns la discuția Declaratia 101
Cred ca vor trebui sa rectifice ceva in declaratie... Si noul formular, care prevede situatia in care te incadrezi la conditiile pentru micro la 31.12, tot cu decembrie 2013 se inregistreaza la transmitere...desi am trecut si eu anul 2013, iar scadenta o considera corect 25.03.2013
Buna seara!
Va rog sa ma ajutati in lamurirea urmatoarei probleme:

In mod eronat, contabila firmei la care lucrez a introdus in statul lunii octombrie 2010 doar 84 ore lucrate, in loc de 168, fapt ce in mod logic imi produce o necuvenita "gaura" in vechime de jumatate de luna. Sesizand astazi eroarea si solicitandu-i rectificarea, imi spune ca o sa imi calculeze un stat suplimentar la luna martie pentru diferenta lunii octombrie.
Parerea mea este ca astfel se rezolva problema venitului realizat, nicidecum cea a vechimii mele...
Ma gandesc ca ar fi corect sa se intocmeasca stat rectificativ pt octombrie 2010, precum si toate declaratiile aferente salariilor, inclusiv decl 102 si fisa fiscala. Dar, avand in vedere ca anul 2010 este deja inchis, probabil ca incearca sa evite acest aspect.
Va rog sa imi spuneti care este varianta corecta si...eventual...cum as putea sa o determin sa se implice in aplicarea ei...
Va multumesc anticipat!
Va rog sa ma ajutati cu o lamurire cu privire la termenul de prescriere. Printr-un contract de asociere in participatiune, valabil intre 01.01.2007 si 31.12.2007 se stabileste obligatia unuia dintre asociati de a contribui, pana la data de 31.03.2007, cu o suma de bani pentru asigurarea finantarii, suma pe care o va recupera pana la incetarea contractului. Avand in vedere faptul ca nu s-a prelungit valabilitatea contractului, va rog sa imi spuneti de la ce data se considera prescrisa obligatia de restituire?
Va multumesc anticipat!
Un exemplar al hotararii a fost deja trimis de instanta direct la unitate...iar ei vor sa o puna in aplicare imediat, dar mai trebuia aceasta cerere, in care sa specific contul in care vreau sa intre banii, precum si faptul ca el a contribuit voluntar pana in iunie:D, pentru care mi-au trimis model prin fostul sot...am discutat cu el mai devreme, n-a inteles de ce banii trimisi in iunie ii consider pentru mai, dar cred ca e constient ca am obiceiul sa ma informez temeinic inainte de a face asemenea afirmatii...Nu trebuie sa ii predau lui cererea, dar avand in vedere faptul ca unitatea este in alta localitate, iar el demonstreaza faptul ca doreste sa se achite de aceasta responsabilitate (putea sa nu ma anunte ca unitatea a primit hotararea, iar eu trebuia sa fac probabil mai multe drumuri pe acolo, neavand nici un telefon al lor la care sa ma informez in prealabil), am preferat varianta, mai ales ca fetita mea are doar 1 an si 10 luni...si se desparte mai greu de mine.
Ma inclin in fata bunavointei dvs de a ajuta! Considerati ca ar fi oportun sa invoc in aceasta cerere (pe care trebuie sa i-o predau lui peste o ora, avand in vedere ca U.M. este in alta localitate...ca sa se poata face plata in 15.07.2010) ceea ce imi sugerati dvs. cu privire la baza+sporuri permanente? Sau doar instanta mai poate rezolva ceva...desi in hotarare spune doar 1/4 din venitul net, ceea ce...cu putina bunavointa, ar putea fi corect calculat de catre U.M...
Puteti sa imi indicati si o baza legala? atat pt baza de calcul, cat si pt considerarea sumei platite in iunie ca fiind aferenta lunii mai? M-ar ajuta enorm...
Va multumesc din nou!
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in lamurirea urmatoarei probleme: am o hotarare de divort care de azi ar trebui sa devina irevocabila, hotarare prin care se stabileste obligatia tatalui de a achita incepand cu data de 04.06.2010 pensie alimentara in cuantum de 25% din salariu. Suntem despartiti din luna mai 2009, dar doar din 15.12.2009 a inceput sa imi trimita lunar prin mandat postal contributia lui la cresterea copilului, ultima plata fiind in data de 15.06.2010. Intrebarea mea este cum se considera aceste plati, ca fiind aferente lunii anterioare sau lunii in curs? El lucreaza in cadrul armatei si mi-au spus ca trebuie sa fac eu cerere prin care sa cer plata pensiei incepand cu 01.07.2010, avand in vedere ca am primit mandat postal in luna iunie 2010 de la el. Este corect? sau doar vor sa il ajute sa nu mai plateasca o luna? O alta intrebare este legata de baza de calcul a acestei pensii...au emis o adeverinta prin care atesta un salariu net de doar 700-800 lei lunar, desi stiu ca primeste mai mult...din norma de hrana si celelalte sporuri nu are obligatia de a plati tot 25%?
Va multumesc anticipat!
buna ziua! va rog sa ma ajutati cu o lamurire...
O asistenta a unui cabinet medical termina acum concediul de crestere a copilulul. Inca dinainte de a intra in concediu, a fost angajata o alta persoana tot pe post de asistenta, pe perioada nedeterminata. Problema este urmatoarea: persoana care a fost in concediu de crestere si-a demonstrat incapacitatile inca de la angajare, dar ramanand insarcinata, nu a fost posibila concedierea ei, atunci. Inteleg ca singura modalitate de a o concedia acum ar fi somajul...in cazul in care se motiveaza prin desfiintarea postului...se considera ca si pentru actuala asistenta ar trebui desfiintat postul? Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția acordare termen impacare
Va felicit pentru promptitudinea si profesionalismul cu care reusiti sa ajutati, printr-un simplu raspuns, la o ora la care cu siguranta puteati fi oriunde, mai putin aici.
Termenul pentru lipsa aparare deja imi expira azi. Tocmai pentru ca nu consider nule sansele de impacare am decis totusi ca nu este indicata cheltuirea unei sume altfel alocata cresterii copilului.
Totusi, in ce ar putea consta probatoriile cu acte? Cei doi martori ai cui ar trebui sa fie? N-am nici cea mai vaga idee cine si ce ar putea sa declare ceva rau despre relatia noastra. Singura mea problema cu sotul meu a fost data de micile discutii in contradictoriu cu familia lui, cu care eram nevoiti sa stam, ori aceasta, din putinele mele cunostinte juridice, nici macar nu poate fi invocata ca motiv de divort, ba mai mult, poate fi eliminata prin schimbarea domiciliului...
Cat despre incredintarea copilului, daca el a cerut sa-si poate vizita copilul, banuiesc ca nu mai exista sansa sa-si schimbe cererea si sa solicite sa-l creasca el. Gresesc undeva?