Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii rectificare stat plata anterior 01.01.2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

rectificare stat plata anterior 01.01.2011

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati in lamurirea urmatoarei probleme:

In mod eronat, contabila firmei la care lucrez a introdus in statul lunii octombrie 2010 doar 84 ore lucrate, in loc de 168, fapt ce in mod logic imi produce o necuvenita "gaura" in vechime de jumatate de luna. Sesizand astazi eroarea si solicitandu-i rectificarea, imi spune ca o sa imi calculeze un stat suplimentar la luna martie pentru diferenta lunii octombrie.
Parerea mea este ca astfel se rezolva problema venitului realizat, nicidecum cea a vechimii mele...
Ma gandesc ca ar fi corect sa se intocmeasca stat rectificativ pt octombrie 2010, precum si toate declaratiile aferente salariilor, inclusiv decl 102 si fisa fiscala. Dar, avand in vedere ca anul 2010 este deja inchis, probabil ca incearca sa evite acest aspect.
Va rog sa imi spuneti care este varianta corecta si...eventual...cum as putea sa o determin sa se implice in aplicarea ei...
Va multumesc anticipat!
La modul cum va consumati pentru orice fleac s-ar putea chiar sa conteze acea jumatate de luna. Eu zic sa insistati (alte metode de determinare chiar nu recomand), iar daca nu reusiti sa-i faceti sa rectifice statul, puteti sa va cereti drepturile in instanta.