avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters120104

Activitate ContSters120104

am comandat online un colet de 15 kg..daca il returnez cine plateste taxa de transport si cum trebuie sa procesez pentru a recupera suma de 570 ron coletul +60 ron taxe de returnare...
Va multumesc mult...
Buna ziua.. va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un sfat... la 1 iunie am schimbat locul de munca deoarece patronul ne trimitea acasa in zile fara plata.... de la 1 iunie m-am angajat la un prieten la firma dar nu a depus la timp contractul de angajare.. ce se intampla daca raman cu 10 zile descoperite pe luna iunie tinand cont ca si in luna mai am 6 zile fara plata?..voi mai putea beneficia de indemnizatie? Va multumesc frumos pentru raspunsurile dumneavoastra.
am inteles aici pe forum ca un contract trebuie inregistrat cel tarziu 20 de zile... daca semnez contractul de la data 8 sau 10 iunie ca sa nu treaca peste aceste 20 de zile? voi mai putea beneficia de indemnizatie? tinand cont ca am si acele 6 zile fara plata din luna mai?Va multumesc frumos pentru raspunsurile dumneavoastra
Va multumesc frumos pentru raspuns... din pacate a intarziat cu inregistrearea contractului si acum nu stiu daca va putea face contract retroactiv....... din cate am citit aici pe forum se poate face dar poate primii amenda... imi puteti spune cum trebuie procedat? Va multumesc frumos
Simona.Teschere a scris:

Buna.

am ridicat si eu aceeasi problema, respectiv cea cu norma de 4ore/zi. si raspunsul este da, poti beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului, deoarece nu conteaza cate ore lucrezi pe zi ci daca ai venituri supuse impozitarii.



Iti mltumesc frumos pentru raspuns, mi-ai luat o piatra de pe inima.. ceea ce am uitat sa mentionez este ca in luna mai am beneficiat de 6 zile fara plata deoarece nu aveam de munca si refuza sa ne dea somaj...as vrea sa stiu daca este o problema tinand cont ca si luna mai am lucrat part-time.Va multumesc frumos pentru raspuns
buna ziua. pana la data de 30 mai am avut un alt loc de munca de la care mi-am dat demisia..de la 1 iunie lucrez la o alta firma ca angajat part-time deci doar 4 ore/zi... pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului?
si va rog daca imi puteti raspunde si la aceasta intrebare.. firma la care am lucrat inainte nu mi-au eliberat inca cartea de munca.. am vb ieri cu ei si au spus ca peste 2-3 saptamani o pot lua...cei la care lucrez acum imi pot face angajarea daca nu am cartea de munca? sau ce documente trebuie sa dau ca sa fiu sigura ca imi platesc taxele corect? multumesc frumos
buna ziua. ma numesc adela si as dorii sa imi infiintez o asociatie familiala..
problema mea este ca nu stiu care sunt taxele pe care va trebuii sa le platesc catre stat dealungul anului......mam gandit la ceva pe baza de textile iar produsele sa le confectionez personal la mine in apartament..se poate?...se poate sa imi deschid un magazin online daca am asociatie familiala?..multumesc frumos
av.antoanelageaman a scris:

Da, nu conteaza cat muciti ci doar sa realizati venituri lunar, 12 luni consecutiv inonte de nastere

Va multumesc frumos pentru raspuns...
daca lucrez full-time dar firma pentru care lucrez imi plateste taxele ca angajat part-time...... voi putea beneficia de indemnizatie pt cei 2 ani? va multumesc frumos
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
va rog sa ma ajutati ... incepand cu luna iunie am lucrat full-time iar incepand cu 11 ianuarie reduc personalul iar cei care ramanem vom lucra part time... daca raman la ei part-time 4 ore si imi mai iau un alt loc de munca cu alte 4 ore (deci cu 2 locuri de munca part-time fiecare,asta inseamna 8 ore pe zi cu taxe platite dar de 2 firme diferite) voi putea beneficia de indemnizatie? sau daca nu imi gasesc in alta parte 4 ore si raman doar cu primul loc de munca? part time??? si inca ceva... cand nu aveam de lucru ne dadea acasa in fara plata...este o problema? ma afecteaza? nu sunt multe zile.. oricum nu mai mult de 10... va multumesc