avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate cibmedia

Activitate cibmedia

avem o firma cu trei asociati 90%-5%-5%. Se poate lua hotararea de a dona un bun al societatii (teren intravilan) catre o entitate non-profit fara acordul unuia dintre asociatii minoritari? mentionez ca actul constitutiv al firmei nu prevede unanimitate de voturi decat in privinta majorarii capitalului social si al numirii lichidatorului. multumesc.
sau putem sa avem un membru fondator unic, dar capitalul social al fundatiei sa fie donat de o societate comerciala, la care unic asociat este acelasi membru fondator?

ce ma intereseaza foarte tare este daca un srl poate dona o parte din active pentru constituirea unui ong. si daca da, in ce conditii? multumesc
VREM SA INFIINTAM O FUNDATIE: SE POATE CA UNICUL MEMBRU FONDATOR SA FIE O SOCIETATE COMERCIALA?

ACEASTA VA DONA O SUPRAFATA DE TEREN PENTRU CONSTITUIREA CAPITALULUI SOCIAL:
buna ziua

ma poate ajuta cineva cu un model de chemare in judecata a biroului de inmatriculari pentru taxa de inmatriculare. am cumparat o masina din germania si sunt in a treia luna cu numere rosii. am inteles ca pot da in judecata biroul de inmatriculari pentru a prelungi valabilitatea numerelor, este corect? sau cel putin sa aman plata taxei care este imensa. mutumesc pentru ajutor. ciprian
Răspuns la discuția model contestatie tva tribunal
Am contestat la organul fiscal si am primit respingere. De aceea in termen de sase luni, trebuie sa depun o contestatie la tribunal, pentru ca decizia ANAF este definitiva in sistemul cailor administrative. multumesc.
aveti un model de contestatie pentru actiune la tribunal. mi s-a respins rambursarea de tva si vreau sa contest la tribunal aceasta decizie. multumesc.
As vrea un raspuns pentru contractul de management; motivul pentru care am spus despre contractul de mandat este ca el este deja "in force"...
Sunt interesat de felul in care se taxeaza de catre Fisc un contract de management de tip retainer, si unde trebuie înregistrat. Mentionez ca am un contract de mandat care este taxat cu 10% pe venit si nu este înregistrat la nicio institutie publica, ci doar în interiorul companiei. Este si la management acelasi lucru? Multumesc.