Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cum e impozitat un contract de management?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cum e impozitat un contract de management?

Sunt interesat de felul in care se taxeaza de catre Fisc un contract de management de tip retainer, si unde trebuie înregistrat. Mentionez ca am un contract de mandat care este taxat cu 10% pe venit si nu este înregistrat la nicio institutie publica, ci doar în interiorul companiei. Este si la management acelasi lucru? Multumesc.
mandantul are obligatia sa va retina si sa vireze la bugetul statului 10% (stopaj la sursa)

mandantul va depune la fisc declaratia 205 in care sunt inscrise toate sumele platite diversilor mandatari, conform contractelor.

dvs. aveti obligatia, cf codului fiscal, de a depune declaratia 200 pana pe 15 mai a anului urmator celui in care ati realizat venitul, iar in termen de 60 de zile de la comunicarea deciziei, aveti obligatia de a achita diferenta de 6%.
As vrea un raspuns pentru contractul de management; motivul pentru care am spus despre contractul de mandat este ca el este deja "in force"...
contractul de management este asimilat unei conventii incheiate intre doua parti, prin care una din parti mandateaza cealalta parte sa duca la indeplinire cateva obiective stabilite de comun acord.

dpdv fiscal este exact ce am precizat in postul anterior.
Remuneraţia managerului este asimilată din punct de vedere fiscal veniturilor salariale şi se impozitează potrivit legislaţiei în materie
sunt de acord cu afirmatia dvs., dar asta depinde de clauzele contractului de management.

eu am adus in discutie un contract de management care nu presupune exercitarea unor atributii de conducere si/sau administrare prevazute de legea societatilor comerciale, fiind un contract comercial, mai exact.