Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract de mandat sau contract de munca??
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract de mandat sau contract de munca??

Buna ziua. Intrebarea mea este:,,Care lege obliga asociatiile de proprietari sa angajeze presedintele de asociatie si cenzorul cu contract de munca??"
De contract de mandat am auzit,dar nu stiu exact cum e cu ala.
Conform art. 1.532 din Codul Civil, Contractul de Mandat este un contract in puterea caruia o persoana � mandatarul � se obliga, fara plata, de a face ceva pe seama unei altei persoane de la care a primit insarcinarea � mandantul.
Pentru situatia administratorului unei societati comerciale exista reglementari speciale.

Se vor prezenta implicatiile pentru fiecare impozit si contributie, separat.

Impozit

In functie de prevederile contractului de mandat si de descrierea responsabilitatilor alocate, se pot intalni cel putin 2 cazuri distincte:

a. Contractul de mandat are un caracter ocazional � nu reprezinta o activitate periodica, sistematica si atunci veniturile din contractul de mandat se includ in categoria de venituri din activitati independente. In acest caz se aplica retinerea unui impozit anticipat de 10%, restul taxelor si obligatiilor de inregistrare fiind in sarcina mandatarului (CAS, CASS, contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, contributia la fondul de somaj, daca este cazul, contributia pentru accidente de munca si boli profesionale, etc). Acest tip de activitate se inscrie in cadrul activitatilor prezentate la art. 52 c) din Codul fiscal: �Retinerea la sursa a impozitului reprezentand plati anticipate pentru unele venituri din activitati independente�.

b. Contractul de mandat presupune realizarea unei activitati sistematice (de administrare, organizare, urmarirea realizarii anumitor indicatori de performanta, etc.), situatie in care contractul de mandat sta la baza obtinerii unor venituri de natura salariala care se incadreaza la art. 55 (2) din Codul fiscal. Se poate include in prevederile contractului ca mandantul sa isi asume obligatia de a calcula si retine toate taxele salariale aferente.

Platitorii de venituri din activitati desfasurate in baza contractelor de mandat comercial au obligatia de a calcula, retine si vira impozit prin retinere la sursa, reprezentand plati anticipate, din veniturile platite.

Art. 32. - (1) Presedintele asociatiei de proprietari sau membrii comitetului executiv pot fi remunerati pe baza unui contract de mandat, conform hotarârii adunarii generale a proprietarilor,la data adoptarii bugetului anual de venituri si cheltuieli.
Legea 230/2007