Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Administrator SRL cu contract de administrare sau de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Administrator SRL cu contract de administrare sau de mandat?

Buna ziua,

Vreau sa aduc o persoana pe post de administrator in firma (SRL).
Am gasit pe internet diverse articole fie despre contractul de administrare, fie despre cel de mandat. ([ link extern ] )

Eu am discutat cu aceasta persoana (care nu este PFA sau ceva de genul asta) si nu doreste vreo remuneratie pentru acest post, fapt pentru care, cel putin in primul an, dorim sa fie administrator fara salariu.

Intrebari:
1. Care dintre cele doua contracte este mai potrivit pentru un SRL?
2. Daca se poate face un contract de administrare/mandat fara salariu, firma sau administratorul are obligatia de a plati un cuantum minim de contributii sociale, chiar daca salariul este zero?

Nelamuririle mele vin din articolul din link-ul de mai sus, unde scrie:
"Conform art. 1.532 din Codul Civil, Contractul de Mandat este un contract in puterea caruia o persoana � mandatarul � se obliga, fara plata, de a face ceva pe seama unei altei persoane de la care a primit insarcinarea � mandantul."

apoi, mai jos, se vorbeste de impozitele pe veniturile realizate:

"Contractul de mandat presupune realizarea unei activitati sistematice (de administrare, organizare, urmarirea realizarii anumitor indicatori de performanta, etc.), situatie in care contractul de mandat sta la baza obtinerii unor venituri de natura salariala care se incadreaza la art. 55 (2) din Codul fiscal. Se poate include in prevederile contractului ca mandantul sa isi asume obligatia de a calcula si retine toate taxele salariale aferente."
Pentru a aduce acea persoana ca administrator, faceti act aditional de modificare a actelor costitutive ale firmei si gata. Poate ramane fara remuneratie sau cand veti dori, puteti sa incheiati cu respectivul un contract de munca care are codul in cor 241939.
Art. 1532 Mandatul este un contract in puterea caruia o persoana se obliga, fara plata, de a face ceva pe seama unei alte persoane de la care a primit insarcinarea. (C. civ. 948).

Deci administratorul face ceva pe seama societatii de la care a primit insarcinarea.

Art 1534 Mandatul este fara plata cind nu s-a stipulat contrariul.

Deci mandatul (de administrare) este un contract (de administrare). Acesta se poate face potrivit art. 1534 fara plata daca nu este altceva stipulat.

Insa legea 441/2006 vine si reglementeaza doar pentru SA altceva. Si anume obligatia de plata a impozitului si asigurarilor sociale avand ca baza de calcul cel putin un venit al administratorilor egal cu 1/4 din venitul brut minim pe economie.
Cu alte cuvinte se considera ca acestia realizeaza cel putin acel venit. Daca oficial nu primesc nimic, totusi se va vira impozitul si asigurarile forfetar calculate prin lege.
Daca au un venit mai mare atunci se va calcula si vira impozitul si asigurarile corespunzatoare.

Insa pentru SRL nu cunosc vreo lege, hotarare sau alte normative legale care sa stipuleze altceva decat ce prevede codul civil. Prevederile din codul fiscal ce le mentionati arata doar ce obligatii revin mandantului. "Se poate include in prevederile contractului ca mandantul sa isi asume obligatia de a calcula si retine toate taxele salariale aferente" In cazul ca are venitul zero si in lipsa oricarei prevederi legale (precum cea pentru SA), nu vor aparea obligatii de plata a impozitului si asigurarilor sociale.

Eventual in loc de a administra fara plata, se poate prevedea un venit onorific de 1 RON pe luna, la care trebuie platite impozitele. Atentie deci, aflati daca si care este prevederea care impune o valoare minima a venitului.
kappauser, utilizator