avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Activitate avocat01

Activitate avocat01

Discuție Demisia
Buna seara!
Lucrez la o firma, care lucreaza pentru un proiect la alta firma (subcontractor).
Firma mea a primit preaviz pentru mine de la firma mare.
Firma mea nu m-a concediat pe motiv ca imi gaseste un alt proiect la care sa lucrez la sediul ei, si am semnat o cerere de concediu fara salar pe 1 luna.
Acum firma imi cere ca la finalul concediului, sa imi dau demisia ?
Am contract pe perioada nedeterminata.
Ce pot face ? Ei imi pot da preaviz ? si sa ma concedieze ?

Va mutumesc.
Florin Petrescu
0729 837293
Răspuns la discuția Decizie micsorare salariu
Eu sunt angajat pe functia de programator.Eu incerca o sesizare, desi am primit deja semnat de catre ITM actul aditional. Ei acolo cam dorm, iar seful spune ca imi poate da doar cat vrea el, desi am o facultate.
Se poate ca dupa sa restructureze postul si pana la urma degeaba fac sesizarea ? Sa spuna ca nu are nevoie de programator, si sa ma puna muncitor necalificat ?
Am fost pus sa semnez un act aditional la contractul de munca cu diminuarea salariului la 600. Ce pot sa fac ? ce poate face ITM odata actul semnat eu fiind cu studii superioare ?
Buna ziua!
As dori sa stiu daca pot fi obligat la concediu fara plata ?
Sunt cu contract de munca pe perioada nedeterminata. firma a beneficiat pt 1 an de subventie de la stat cf. Legii 76/2002 parca, deoarece m a angajat din somaj.
Stiu ca angajatorul trebuie sa mentine relatiile de munca timp de 3 ani cu mine, iar eu am semnat ca voi ramane in firma 3 ani, altfel platesc salariul pe ultimele 6 luni.
Ce ar trebui sa fac sau sa i propun angajatorului ?
Răspuns la discuția Imprumut in cont
Nu pot cere de la banca hartia prin care am specificat nr de cont al sau si motivul alimentarii contului, unde am scris IMPRUMUT PERSONAL ?
Răspuns la discuția Imprumut in cont
Am depus banii in contul unui amic la o banca, pentru ca el sa i ridice de pe card in Iasi, eu fiind atunci in Suceava la lucru. Mi a dat nr contului sau si i am pus 250 RON. La politie mi a spus ca e abuz de incredere, si se ocupa de caz dupa ce dosarul revine la ei de la tribunal. Am aflat adresa lui exacta din Radauti, a tatalui, el e prin Romania.A spus ca mi i va da, dar nu l mai cred dupa ce a ridicat diploma de la facultate, iar pe mine nu m a sunat.
As dori sa stiu ce as putea face cu chitanta de la banca, avand in vedere ca politia m a indrumat spre instanta ? Eu nu mi permit un avocat fiind o suma mica de recuperat. Ce as putea face ?